Hlavní obsah

Pobřeží Baltského moře obklopují sinice. Úřady nedoporučují lidem koupání na více než desítce pláží

Sinice zasáhly polské pláže u Baltského moře.Video: Zuzana Lachnitová, Reuters

 

Reklama

26. 7. 2018 21:39

Na 50 plážích Baltského moře úřady nedoporučují lidem koupání, vyskytují se tam sinice. Varování se týká i známého letoviska Sopoty.

Článek

Polské úřady zakázaly koupání na více než padesáti plážích Baltského moře, kde se kvůli trvajícímu horku a nezvykle teplé mořské vodě rozsáhle rozmnožily bakterie nebezpečné lidskému zdraví. Informovala o tom dnes agentura AP. Před nebezpečím plynoucím z výskytu bakterií v moři, zejména pro zdravotně oslabené lidi, varovaly podle agentury DPA i úřady v sousedním Německu.

Záchranářské hlídky upozorňují rekreanty na rozpálených písečných plážích od Svinoústí na západě až po Gdyni na východě polského pobřeží, aby nevstupovali do moře. Varují je před rozsáhlými zelenohnědými koloniemi sinic, jež mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Regionální hygienické orgány upozorňují na to, že kontakt s těmito sinicemi může vyvolat alergické reakce a vyrážky. Při polknutí kontaminované vody mohou navíc vzniknout vážné problémy s trávením.

Podle médií tak intenzivní růst sinic nebyl v Baltském moři zaznamenán už 12 let. Jde o důsledek mimořádně velkých veder dosahujících až 34 stupňů Celsia, jež způsobily zvýšení teploty obvykle studených vod Baltu.

V Německu k rozsáhlému zákazu koupání v moři úřady zatím nepřistoupily, nicméně upozornily osoby s poškozeným imunitním systémem, že letošní nezvyklé rozmnožení bakterií ve vodě by u nich mohlo způsobit i smrtelné onemocnění. Varování se týká zejména lidí trpících chronickými chorobami, jako je cukrovka nebo infekce HIV, ale i starších osob.

Reklama

Doporučované