Hlavní obsah
Online

Akcie v USA kvůli koronaviru zaznamenaly nejrychlejší propad v historii

Foto: ČTK

Dezinfekce v jihokorejském Daegu.

27. 2. 6:28
aktualizováno • 27. 2. 23:00

Koronavirus se objevil už na šesti kontinentech. Nadále se rozrůstá na Blízkém východě, v Evropě a samozřejmě v Asii. V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak nakazilo přes 78 497 lidí. Podobně vysoké číslo hlásí Jižní Korea, kde se nakazilo 334 lidí. Ve čtvrtek ráno se nákaza rozšířila také do Dánska a Estonska. Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí.

Článek

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle krajské hygienické stanice poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní.

Do brněnské fakultní nemocnice přišel ve středu pacient s dalším člověkem, u kterého už mezitím výsledky testů koronavirus vyloučily. Výsledky testů druhého muže nakonec ve čtvrtek odpoledne ukázaly, že koronavirus nemá. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila.

Po celém světě se už koronavirem nakazilo přes 82 tisíc lidí. V Číně ve středu zemřelo na nemoc 29 lidí. Oproti úterku, kdy zemřelo 52 lidí, se však počet mrtvých snížil. Převážná většina případů i nadále připadá na provincii Chu-pej, která je už od loňského prosince ohniskem nákazy.

V úterý úřady zaznamenaly v pevninské Číně 406 nových potvrzených případů, v pondělí jich bylo 508.

Vůbec nejhorší situace panuje i nadále ve městě Wu-chan, který do celkové bilance 433 nových čínských případů přispěl s 383 novými pacienty.

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se nyní počet nemocných zvyšuje podobným tempem jako v Jižní Koreji, kde však zatím evidují celkově 1595 nemocných.

Soul a Washington se kvůli epidemii nemoci COVID-19 dohodly na pozastavení všech společných vojenských cvičení, uvedly armády obou zemí. Ve středu se infekce koronavirem potvrdila u amerického vojáka ze základny poblíž nejhůře postiženého jihokorejského města Tegu, v korejské armádě je nakažených už 21.

Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že riziko nákazy zůstává pro Američany velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření, v takovém případě by se krizového plánu ujal viceprezident Mike Pence. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Středeční dění kolem koronaviru jsme také sledovali v online zpravodajství

 • Epidemie ve Francii přichází, predikuje Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron otevřeně hovoří o krizi, kterou koronavirus způsobí. Podle něj je epidemie ve Francii jen otázkou času.

 • OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

  Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě, aby projevila solidaritu s lidmi s asijskými kořeny, kteří se kvůli výskytu nového typu koronaviru setkávají s diskriminací.

  „Epidemie koronaviru vyvolala znepokojivou vlnou předsudků vůči lidem s kořeny v Číně nebo východní Asii,“ citovala Bacheletovou agentura Reuters. „Vyzývám členské státy (OSN), aby udělaly vše, co je v jejich v silách, pro potírání této i jiných forem diskriminace,“ řekla.

 • V prázdných ulicích Wu-chanu se distribuuje jídlo

  Foto: Profimedia.cz

  Poslíček rozváží igelitky naplněné zeleninou v prázdných ulicích Wu-chanu.

 • Japonsko zavře všechny školy

  Japonský premiér Šinzó Abe právě oznámil, že v zemi se od 2. března zavřou na několik týdnů všechny školy.

 • Češi, kteří uvázli na Tenerife, budou moci hotel opustit

  Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově Tenerife, ho mohou opustit. Rozhodnuto o tom bylo podle ředitelky Canaria Travel Lenky Vikové. Lidé v hotelu uvázli kvůli několika potvrzeným případům nákazy koronavirem. Mezi hosty je i několik českých občanů. Jeden z nich, který tam pobývá se svou rodinou, ČTK dnes ráno sdělil, že na přesun stále čekají.

  „V tuto chvíli je to protokolární záležitost. Ve 13:00 se má konat schůzka v Madridu, na které si úředně mají jednotlivé státy převzít své občany,“ řekla ČTK Viková. Teprve poté bude podle ní moci pětičlenná česká rodina opustit hotel. Cestovní kancelář pro ně již má zařízeno náhradní ubytování. Zatím ale není jisté, zda se domů vrátí v původním termínu. Podle Vikové zvažují, že si pobyt v karanténě prodlouží.

 • Švýcarsko už má čtyři případy koronaviru

  Jedním z nově nakažených je 28letý muž, který se účastnil konference v Miláně. Ženeva kvůli obavám z koronaviru zrušila každoroční veletrh hodinek, který měl začít 25. dubna.

 • Guvernér Lombardie je v karanténě kvůli nákaze virem v jeho okolí

  Guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy novým typem koronaviru v zemi, oznámil, že bude příštích 14 dní v karanténě. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Jak Attilio Fontana napsal na Facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění Covid-19 způsobené novým typem koronaviru.

  „Ode dneška se něco změnilo. Budu se řídit instrukcemi úřadů a dva týdny se budu snažit žít v izolaci, abych především ochránil lidi, se kterými pracuji,“ uvedl Fontana. Podle jeho slov on i další jeho spolupracovníci podstoupili testy na koronavirus, které byly negativní. Přesto ale všichni zůstanou 14 dní v karanténě.

 • Velká Británie hlásí dva nové pacienty

  Ve Velké Británii je tak celkem 15 nakažených.

 • Lidé v Ústeckém kraji ruší zájezdy do Itálie kvůli koronaviru

  Někteří lidé v Ústeckém kraji, kteří mají naplánovanou cestu do Itálie, zájezdy ruší kvůli strachu z nového typu koronaviru či karantény. Itálie eviduje zhruba 470 nakažených, nejvíce v Evropě. Většinou se storna týkají zájezdů v blízkých termínech, ale lidé ruší také dovolené s odjezdem v květnu. Na vrácení peněz nemohou mít klienti nárok, dokud ministerstvo zahraničí nevydá před konkrétní oblastí varování. Vyplývá to z informací od cestovních kanceláří v kraji.

  „Vzhledem k tomu, že máme na duben připraven zájezd pro 130 lidí s cestou do Benátek, tak jsme to zaregistrovali,“ řekla ČTK Alena Jirousková, jednatelka teplické cestovní kanceláře Teplická rekrea. Lidé, kteří měli v plánu za šest dní projet s cestovní kanceláří italskou Boloňu a Benátky, chorvatský Split a černohorský Kotor, jednatelce volají a zjišťují, jak situace s koronavirem vypadá. „Většina zatím vyčkává,“ uvedla Jirousková.

 • Za 24 hodin se v Jižní Koreji nakazilo 505 lidí

  V Jižní Koreji ohlásili 171 nových případů nákazy, za posledních 24 hodin se v zemi nakazilo 505 lidí. Celkově už země hlásí 1 766 nakažených a 13 obětí koronaviru.

 • Nakažených v Itálii jsou reálně tisíce, tvrdí britský vědec

  Profesor Neil Ferguson z londýnské univerzity Imperial College pro BBC Radio 4 vyjádřil obavy nad skutečným počtem nakažených v Itálii. Podle něj se výraznou část nakažených nepodařilo identifikovat. Nemocných jsou podle něj v zemi „určitě tisíce“.

 • Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží

  Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) meziročně o 5,5 procenta na 5,34 miliardy dolarů (124 miliard korun). Firma dnes uvedla, že se jí nedařilo na obou největších trzích, což jsou pro ni Spojené státy a Brazílie. Kvůli koronaviru počítá firma v prvním letošním čtvrtletí s dalším poklesem zisku.

 • Letiště v Nairobi obnovuje letecké spojení s jižní Čínou

  Letiště v keňském Nairobi přijalo po dvoutýdenní přestávce první letadlo z čínského Kantonu. Všech jeho 239 pasažérů prošlo ještě na palubě zdravotní kontrolou a u nikoho nevzniklo podezření na nákazu novým koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví ale všem doporučilo, aby zůstali po dobu 14 dní v izolaci. Mnoho Keňanů na sociálních sítích podle stanice BBC vyjadřuje nesouhlas s postupem vlády.

  Pravidelné lety mezi Nairobi a jihočínským Kantonem budou obnoveny, ale místo původních čtyř týdně bude zatím jeden spoj.

  Ministryně zdravotnictví Sicily Kariukiová také oznámila, že v zemi bylo původně podezření na nákazu u 17 lidí, ale ani u jednoho se nepotvrdilo. Kariukiová také doporučila občanům, aby necestovali do zemí, v nichž se koronavirus vyskytuje.

 • Oficiální počet obětí koronaviru stoupl v Íránu na 22 lidí

  Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 22 případů. V zemi je nakaženo nejméně 141 lidí.

  Experti podezírají Írán z toho, že zkresluje statistiky a že nakažených je v zemi mnohem více.

 • Brno má další podezření na koronavirus

  Fakultní nemocnice Brno má dalšího pacienta s podezřením na koronavirus, řekl ČTK mluvčí nemocnice Pavel Žára. Nemocnice pošle odběry do Prahy a bude čekat na výsledky. Pacient přišel podle Žáry ve středu s dalším člověkem, u kterého už výsledky testů koronavirus vyloučily. V minulosti už nemocnice nechala na koronavirus otestovat další dva pacienty, ani u nich se nákaza nepotvrdila. Hygienici už provedli ke středě více než 70 odborných konzultací, u většiny případů vyhodnotili podezření jako neopodstatněné a u zbytku byly testy negativní.

  Oba noví pacienti přišli do nemocnice ve středu. „U jednoho už výsledky byly negativní a u druhého je pošleme do Prahy,“ uvedl Žára.

 • V Kuvajtu se nákaza velmi rychle šíří

  V pondělí ohlásil Kuvajt první případ nákazy koronavirem. Dnes už sečetl celkem 43 nakažených. Všechny případy mají podle tamních úřadů spojitost s Íránem.

 • V Japonsku zemřel na koronavirus osmý člověk

  Už osm lidských životů si vyžádala epidemie koronaviru v Japonsku. Poslední obětí je penzista ve věku mezi a 80 a 89 lety.

  V zemi se nemocí nakazilo nejméně 189 lidí.

 • Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů

  Americká softwarová společnost Microsoft varovala před dopady nového typu koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v dodávkách součástek z Číny se této divizi v aktuálním čtvrtletí zřejmě nepodaří splnit původní cíl tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že čínské továrny se sice postupně znovu otevírají, děje se tak ale pomaleji, než se očekávalo.

  Microsoft koncem ledna odhadoval, že se obrat divize osobních počítačů bude ve třetím finančním čtvrtletí pohybovat mezi 10,75 miliardy a 11,15 miliardy dolarů (asi 250 miliard až 259 miliard korun). Firma už tehdy uvedla neobvykle široké rozpětí odhadu tržeb právě s ohledem na výskyt koronaviru. Akcie Microsoftu po skončení obchodování v reakci na oznámení oslabily.

 • Indonéský prezident chce usmlouvat povolení pro vstup do Mekky

  Saúdská Arábie vyhlásila zákaz vstupu zahraničním poutníkům do Mekky a Medíny. Indonéský prezident Joko Widodo, který stojí v čele země s nejpočetnější muslimskou komunitou, tento krok ocenil.

  Widodo se ale pokouší se Saúdskou Arábií vyjednat výjimku pro své občany.

  „Respektujeme a oceňujeme, že pro saúdskoarabskou vládu je prioritou lidské zdraví,“ řekl Widodo. „Požádali jsme nicméně o výjimku, protože Indonésie je země, která se s koronavirem nepotýká.“

  Indonésie neeviduje ani jednoho nakaženého.