Hlavní obsah

Politiku rozděluje vyhoštění ruských diplomatů. Musíme být zajedno s EU a NATO, říká Cyril Svoboda

Důležité je, abychom v této otázce byli zajedno s EU či NATO, uvedl k možnému vyhoštění ruských diplomatů exministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. (Video: Petra Krmelová)

 

Reklama

23. 3. 2018 22:58

Vyhoštění několika ruských diplomatů zvažuje i premiér v demisi Andrej Babiš. O svém plánu již informoval prezidenta Miloše Zemana, ten se k tomu ale zatím blíže nevyjádřil.

Článek

Česká republika měla postupovat razantněji hned poté, co ji Rusko spojilo s chemickou látkou Novičok, která byla v Británii použita při otravě dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. ČTK to dnes řekl šéf ODS Petr Fiala.

„Vláda místo toho vyčkávala a začala reagovat až po tlaku opozice. Chystané kroky premiér Babiš zatím oznámil jen jako záměr, uvidíme, zda k tomu nakonec opravdu dojde,“ uvedl. Za současné situace je podle něj nutno jednat rozhodně a hájit české národní zájmy a důstojnost.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v reakci na prohlášení premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), že ČR zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, uvedl, že už vyhoštěni měli být. Pro razantní diplomatický krok se vyslovili též zástupci ČSSD, TOP 09 i Starostů a nezávislých.

Poslanci Starostů a nezávislých ve středu zaslali dopis ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO), ve kterém uvedli, že vyhoštění části ruských diplomatů z ČR je jedinou adekvátní reakcí. „Česká republika je suverénní země, která by se neměla pohybovat jen ve stínech ostatních a čekat na jejich rozhodnutí,“ napsali s odkazem na to, že ČR čeká s rozhodnutím na kroky Německa, Francie či Polska.

Naopak předseda komunistů Vojtěch Filip uvedl, že by s vyhoštěním diplomatů počkal. „Myslím, že do řádného vyšetření případu by šlo o předčasný krok,“ uvedl.

Premiér v demisi Andrej Babiš o plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů informoval prezidenta Miloše Zemana. Oznámil to v pátek v Bruselu na konci summitu EU, který jednoznačně souhlasil s názorem britské vlády, že za incident je s největší pravděpodobností odpovědná Ruská federace.

Podle Babiše skutečně existuje „velice vysoká pravděpodobnost“, že za incidentem stojí Rusko. „Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili,“ dodal předseda vlády.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK řekl, že má k otázce vyhoštění jen jeden komentář. A to, že ve čtvrtek prezident Miloš Zeman přijme ministra zahraničí Stropnického. Ministři by se situací měli zabývat podle Babiše v pondělí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované