Hlavní obsah

Pošlete na venkov pojízdné laboratoře, žádá prezident lékařské komory

Foto: Getty Images

Epidemie se přelévá z velkých měst do regionů. Podle prezidenta České lékařské komory by k nemocným měly vyrazit pojízdné laboratoře.

Reklama

11. 11. 2020 17:44

Na testování mimo větší města by podle Milana Kubka měla urychleně vyrazit pojízdná odběrová místa. Prezident České lékařské komory varuje před tím, že lidé kvůli špatné dostupnosti odběrů na test nechodí.

Článek

„V Česku zásadním způsobem klesá počet provedených testů, to je naprosto alarmující,“ řekl prezident lékařské komory Milan Kubek pro Seznam Zprávy.

Řešení vidí v pojízdných odběrových pracovištích, která by působila v regionech. S nadsázkou by fungovala podobně jako pojízdné prodejny, symbol venkovského zásobování v minulém století. Takové mobilní odběrové místo by objíždělo lokality, odkud je do nemocnice či laboratoře daleko.

„Lidé na venkově mají odběrové místo vzdálené například 40 kilometrů. Ale když je jim špatně nebo se tam nemají jak dostat, na odběr prostě nejdou, to je realita,“ popisuje Milan Kubek. Znovu se tak podle něj ukázal rozdíl v dostupnosti zdravotní péče mezi městy a venkovem. A zdravotní systém tím dostává zkreslená data o počtu nemocných.

Lidé shánějí domů rychlotesty

Lékárníci tak stále častěji dostávají otázky na dostupnost tzv. rychlotestů. Na trhu jsou momentálně dva základní druhy. Jedny pracují s kapkou krve, druhé s výtěrem z nosohltanu, nejde ale o totéž jako tzv. PCR testy na covid-19, který odebírají a vyhodnocují například nemocnice a které jsou také spolehlivější.

Některé menší lékárny v Česku rychlotesty nabízejí, přestože prodat je k domácímu použití nesmějí. Velké lékárenské sítě se jim naopak vyhýbají.

„Testy, které jsou aktuálně na trhu ke koupi, jsou určené pro zdravotnická zařízení a nelze je použít pro domácí potřeby, protože je to balení s 20 až 50 kusy testu, ale jednou příbalovou informací, takže není zaručeno, že každý testovaný bude mít k dispozici potřebnou informaci o způsobu použití a vyhodnocení testu. Taková balení jsou vhodná například k závodním lékařům, kteří je pak budou provádět a vyhodnocovat. Zákazníkům Lékárna.cz je nenabízíme, vysvětlil pro Seznam Zprávy zakladatel e-shopu Vladimír Finsterle.

„Vzhledem k tomu, že testy jsou určené pouze pro použití zdravotnickým personálem, je nemáme v nabídce a neplánujeme jejich prodej široké veřejnosti,“ říká také Alžběta Poršová z Benu lékáren.

Kateřina Schotliová za Pilulku.cz argumentuje podobně: většinu testů na trhu smějí používat jen profesionálové. „Druhá skupina testů na domácí použití nemá příliš dobrou pověst ohledně své spolehlivosti. Přestože nabídky na testy, které diagnostikují covid-19, dostáváme často, rozhodli jsme se je do nabídky nezařadit,“ doplnila Schotliová.

Jak v týdnu upozornily Hospodářské noviny, není příliš jasné, kdo v Česku za kontrolu prodeje rychlotestů zodpovídá, zda Státní ústav pro kontrolu léčiv, nebo Česká obchodní inspekce. Nyní se čeká na právní rozbor.

Antigenní rychlotesty na covid-19 teď mimo jiné nakoupil stát pro otestování klientů i personálu v sociálních zařízeních a domovech pro seniory. Využívají je také některé firmy, které se rychlými testy brání před omezením výroby nebo zastavením montážních linek v době šíření koronaviru. I tam s nimi ale podle platných pravidel mají pracovat jen zdravotníci.

Někteří lidé jsou však, alespoň podle zájmu v lékárenských vyhledávačích, přesvědčeni, že „rychlotestování“ by zvládli i sami doma. Roli hraje i cena, rychlotesty jsou totiž s cenovkou v řádech stokorun výrazně levnější.

„S jednoduchostí těhotenského testu, jak někteří argumentují, to má společné jen ony dva proužky,“ říká s nadsázkou Milan Kubek, prezident České lékařské komory. „Amatérské provedení antigenních testů může přinést falešně negativní výsledek a kromě toho si člověk může i ublížit,“ říká prezident lékařské komory.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované