Hlavní obsah

Přehledně: Koronavirová opatření končí, co se nově změní?

Foto: ČTK

Ilustrační obrázek.

Reklama

18. 6. 2020 10:14

Ministr zdravotnictví přesto apeluje, aby se lidé i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací osob, dodržovali hygienu rukou, a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma.

Článek

Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zachování povinnosti by se za současné situace týkalo Prahy a Karvinska, ministerstvo chce ale ještě počkat na vývoj v dalším týdnu.

Zároveň skončí omezení pro bary, hospody a další stravovací zařízení, jež musí zavírat ve 23 hodin, a v kině bude možné jíst a pít i během promítání. Ovšem s výjimkou regionů se zhoršenou epidemiologickou situací.

K dalšímu zmírňování pravidel chce ministerstvo přistoupit díky příznivé epidemiologické situaci. Doporučila ho pracovní skupina pro rozvolňování karanténních opatření. Vojtěch uvedl, že plošná opatření se posouvají na lokální úroveň.

„Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice. Nošení roušek ve vnitřních prostorách nebo prostředcích hromadné dopravy by od tohoto data zůstalo už jen v regionech s vyšší incidencí nemoci covid-19,“ doplnil. Pokud by se někde zvýšil počet případů onemocnění, místní hygiena tam přijme nezbytná opatření, upozornil.

V regionech se zhoršenou epidemiologickou situací bude povinné zakrytí nosu a úst při jízdě v taxi, na vnitřních hromadných akcích a také na venkovních hromadných akcích při vzdálenosti do 1,5 metru od jiného člověka. Roušky se budou muset v místech se zvýšeným výskytem nemoci covid-19 nosit také v kinech, divadlech a při jiných kulturních a sportovních akcích, ve zdravotních a sociálních zařízeních. Ochrana nosu a úst tam bude povinná pro kadeřníky a další zaměstnance péče o tělo a také pro pracovníky stravovacích služeb a jiných provozoven při kontaktu se zákazníky bližším než 1,5 metru, pokud je nebude oddělovat například bariéra z plexiskla na pultu.

Tisková konference k rozvolňování opatření. (Video: ČTK)

Veletrhy pro 5 000 lidí

Kapacita účastníků pro konání hromadných akcí se od pondělí 22. června navyšuje z 500 na 1 000 lidí. Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vrátí k běžnému provozu, ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Obchodní centra mohou znovu otevřít dětské koutky, končí zákaz nízkoteplotních saun.

Povoleny budou od pondělí veletrhy s maximální účastí do 5 000 lidí ve stejný čas, informoval epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření.

„I nadále je však nezbytné myslet v místech se zvýšenou koncentrací osob na důslednou hygienu rukou a zejména dodržování bezpečných rozestupů, to však již nebude povinné, ale na úrovni doporučení,“ uvedl Maďar.

Na veletrzích je podle Maďara v případě větších akcí nezbytné rozdělit návštěvníky do sektorů s vlastním zázemím, například toalety, občerstvení, vchod a podobně, s maximálním počtem 1 000 lidí na jeden sektor.

„Tyto sektory mohou být i mobilní, ale platí, že musejí být funkčně odděleny, například přenosným oplocením, umístěním v jiné části areálu, případně jinou formou. Odstup mobilních sektorů musí být nejméně čtyři metry, přičemž počet sektorů na jednom místě nesmí přesáhnout pět,“ upřesnil Maďar.

Změny nastávají i pro lázeňský sektor, kde se od pondělí ruší limit deseti lidí pro skupinové procedury a zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.

Novinky čekají také studenty. U přijímacích zkoušek na vysoké školy budou moci za podmínky nošení roušky od 19. června sedět ve vzdálenosti bližší než 2 metry. Žáci si na konci roku mohou přijít vyzvednout vysvědčení, ministerstvo pro tuto příležitost zrušilo limit 15 lidí.

Další změna by mohla nastat 1. září, kdy se má počet oddělených sektorů na hromadných akcích zvýšit na deset.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované