Hlavní obsah

Při léčbě COVID-19 není třeba vyhýbat se ibuprofenu

Foto: Profimedia.cz

Ibuprofen, ilustrační snímek.

20. 3. 2020 13:42

Při léčbě příznaků nemoci COVID-19, mezi které patří i teplota a bolesti, se není třeba vyhýbat lékům s obsahem ibuprofenu. Potvrzuje to Světová zdravotnická organizace.

Článek

Léky s obsahem látky ibuprofenum, které se v Česku prodávají nejčastěji pod názvem Ibalgin nebo také Brufen a Nurofen, je možné použít pro snížení teploty a bolesti při nákaze COVID-19. I když se názory na léčbu v posledních dnech měnily, toto je poslední doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ze dne 19. 3.: „Na základě současných dostupných informací WHO nedoporučuje vyhýbat se užívání ibuprofenu.“

Zde informace na oficiálním twitterovém účtu:

Samozřejmě je stejně tak možné užít i jiné léky na teplotu a bolest, více o tom zde. Nejčastěji jsou to ty, v nichž je účinnou látkou paracetamol a kyselina acetylsalicylová. Poslední zmiňovaná se ale nehodí pro děti do 12 let.

Důležité je si uvědomit, že všechny léky je třeba užívat podle informací v příbalovém letáku. Pokud už ho nemáte, najdete ho snadno na internetu. I když budete mít pocit, že vám lék nepomohl stoprocentně, nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Platí, že více spolknutých tablet neznamená větší snížení bolesti či teploty. Lékaři tomu říkají stropový efekt. To znamená, že další zvyšování dávek nezvýší jeho působení na bolest, pouze zvýší nežádoucí účinky, a to zejména na trávicí ústrojí. Například léky s obsahem ibuprofenu by nemocní měli polykat po jídle a neměli by ho užívat zbytečně dlouho ve velkých dávkách.

Sdílejte článek