Hlavní obsah

Proč už nemá Česko euro? Může za to strach politiků, říká ekonom Prouza

Rozhovor s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou k 15. výročí vstupu ČR do EU. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

3. 5. 2019 22:00

Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004, tedy před patnácti lety. Dodnes je však její měnou koruna česká, přijetí eura není v dohledné době v plánu. Co by se s evropskou měnou změnilo?

Článek

I přestože se Česká republika zavázala se vstupem do Evropské unie i ke vstupu do eurozóny, zatím k takovému kroku nedošlo. Termín přechodu z české koruny na euro zatím nebyl zahájen, české politické špičky se k němu v blízké době ani nechystají.

„Je to především strach politiků z veřejných průzkumů, kde se spousta Čechů eura bojí. Je to také tím, že dnes politici nemají odvahu vést, ale jen následují průzkumy. Proto nechtějí téma ani otevírat,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Dodává také, že přechod na evropskou měnu by mohl následovat až po sérii reforem, které proběhly například na Slovensku. Před rokem 2009 tak Slováci spustili mimo jiných důchodovou reformu a reformu pracovního práva, které by Česko velmi pravděpodobně čekaly také.

Tomáš Prouza vidí v přijetí eura pozitiva především pro podnikatele, kteří by si nemuseli zajišťovat směnné kurzy v bankách. V běžném životě by podle něj nešlo o větší rozdíl než o zvyk na jiné mince a bankovky v peněžence. „Když se podívám na Slovensko nebo pobaltské státy, nikdy nedošlo ke zdražení. Existuje na to jednoduchý fígl: zhruba půl roku před vstupem víte, jaký bude směnný kurz. Tento půlrok předem a rok po vstupu musí obchody uvádět cenovky jak v eurech, tak v původní měně,” říká Prouza s tím, že zákazník pak jednoduše srovná situaci před a po vstupu do eurozóny.

Negativa vstupu do eurozóny lze spatřovat v opuštění samostatné měnové politiky České republiky a tím pádem ztrátu schopnosti hýbat s kurzem a úrokovými sazbami ve prospěch politiky státu. I takové problémy lze podle ekonoma překonat, a to již zmíněnými reformami, které však musí proběhnout řádně.

Rozhovor je součástí pořadu Ráno na gauči, který vysíláme na Televizi Seznam každý všední den od 7:00.

Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované