Článek
Valašskomeziříčská organizace ČSOP se o lokalitu stará od roku 1995. Díky podpoře Nadačního fondu Veolia koncem loňského roku obnovili čtyři tůně a vybudovali novou.
„Obojživelníci si je záhy našli. V dubnu se v nich objevilo mimo jiné více než padesát snůšek skokana štíhlého. Nyní jsou již tůně oživeny stovkami pulců, nastěhovali se sem i skokani zeleni, jejichž hlas je slyšet do daleka. Je jen otázkou času, kdy se objeví i další obojživelníci,“ uvedli ochránci přírody. V lokalitě žijí také mokřadní druhy ptáků, obojživelníci i více než 20 druhů vážek. Žáby i vážky potřebují ke svému rozmnožování tůně. Mělké tůně se však postupně zanášejí a zarůstají a nové přirozeně nevznikají, proto je třeba tůně obnovovat či budovat nové.
Ve Valašském Meziříčí by měly vyrůst čtyři bytové domy s 56 byty
Obnova tůní není jedinou aktivitou na mokřadu, je také důležité, aby zcela nezarostl, ochránci přírody ho proto pravidelně kosí. Od letošního května pomáhá s údržbou i pastva koní. Mokřad Rybníky slouží také k ekologické výchově. Valašské ekocentrum ČSOP tam organizuje exkurze pro studenty středních škol z regionu, kteří pravidelně pomáhají s jeho údržbou. Členové oddílu mladých ochránců přírody Falco se tam učí poznávat a chránit přírodu, seznamují se ze zoologií i hydrobiologiií. Do lokality může také veřejnost.
Obnova drobných vodních ploch mokřadu Rybníky je součástí spolupráce ČSOP a Nadačního fondu Veolia. Loni bylo v republice sedm podobných projektů. Program Vraťme vodu přírodě pokračuje i letos.