Hlavní obsah

Novinkou letošní sezony v jihomoravských památkách je nová trasa v Uherčicích

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

27. 3. 14:27

Bez omezení a v obvyklém termínu otevřou po dvou letech své brány jihomoravské hrady a zámky.

Článek

Po dvou letech, kdy opatření proti šíření koronaviru sezonu zkrátila nebo významně omezila, a kdy platila různá nařízení do povinných roušek až po omezený počet návštěvníků na prohlídkách, se památky vracejí k běžnému provozu. Většina těch ve správě státu otevře o prvním dubnovém víkendu, jen malá část z nich otevřela hlavní trasy už o březnových víkendech. V tiskové zprávě o tom informovala Územní památková správa v Kroměříži.

Už dříve uvedla o tom, že vstupné na většině památek letos zdraží, průměrně o 30 korun. Konkrétní zvyšování různých typů vstupného nebo na různých trasách pak nastavují kasteláni jednotlivých památek.

Největší novinkou letošní sezony na jihu Moravy je prohlídková trasa na zámku v Uherčicích na Znojemsku. Rekonstrukce severního křídla zámku trvala tři roky a přišla na více než 130 milionů korun. „Prohlídková trasa Apartmán knížete Odoarda seznámí návštěvníky s historií posledního šlechtického rodu Collalto et San Salvatore, zejména pak s osobou knížete Odoarda, který na počátku 19. století provedl rozsáhlou přestavbu této části zámku,“ uvedla mluvčí památkové správy Dagmar Šnajdarová. Uherčický zámek bude v dubnu otevřený pouze o víkendech, od května pak denně kromě pondělí.

Novinku letos chystají také na zámku v Kunštátě na Blanensku. Od května by se měl otevřít zrestaurovaný Rytířský sál, který je součástí základního okruhu Reprezentační prostory jižního křídla. V posledních dvou letech v něm bylo zrestaurováno pět barokních velkoplošných portrétů rytířů řádu Zlatého rouna a neobarokní intarzovaná parketová podlaha. Z vlastních zdrojů zámku byly zrestaurovány a osazeny klasicistní válcová keramická kachlová kamna a byla rovněž památkově opravena veškerá okna sálu.

Zámky v Lednici a ve Valticích na Břeclavsku některé okruhy otevřely o víkendech už v únoru, od dubna otevřou všechny trasy. Valtický zámek loni otevřel nový okruh nazvaný Apartmán Františka I. z Liechtensteinu, který zahrnuje devět opravených místností v jižním křídle zámeckého paláce.

Teprve do druhé sezony vstupuje Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn na Brněnsku. Její rozsáhlá obnova trvala několik let a stála více než 120 milionů korun. Zahrada tvoří samotný návštěvnický okruh a stejně jako prostory hradu se otevře veřejnosti o prvním dubnovém víkendu.

Od loňska je návštěvníkům přístupný i nový prohlídkový okruh na hradě Veveří, která připomíná významného majitele hradu Veveří prince Gustava Vasu, posledního mužského potomka švédského panovnického rodu Vasa, který hrad vlastnil v letech 1830 až 1844.

Kvůli pokračující rozsáhlé obnově je pro letošní sezonu uzavřená zahrada a skleníky zámku v Lysicích na Blanensku, pokračuje také rekonstrukce katakomb na zámku v Lednici i oprava renesančních arkád na zámku v Bučovicích. Další velké investiční akce zatím na památkách nejsou naplánované. Důvodem je výpadek příjmů ze vstupného v covidových letech i rychlý růst nákladů zejména na energie od loňského podzimu. Tento růst nákladů je i důvodem zdražení vstupného, které ale kompenzuje zvyšování cen pouze z jedné třetiny.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované