Článek
Karlovarský kraj má šanci získat peníze na přístrojové vybavení onkologického centra. „Žádat o ně bude moci z Národního plánu obnovy,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Záměrem kraje je získat peníze na vybavení současného onkologického oddělení v Chebu i do nového centra, které se plánuje v Karlových Varech.
Karlovarský kraj disponuje pouze jedním onkologickým oddělením. Nachází se v nemocnici v Chebu, kterou provozuje společnost Karlovarská krajská nemocnice. Onkologické přístroje už v ní ale zastaraly. Například jediný lineární urychlovač v kraji byl pořízen v roce 2015, přičemž jeho životnost by měla skončit do tří let.
Peníze na onkologické vybavení měl kraj šanci získat před rokem z evropských dotací z programu REACT-EU. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením tehdejšího ministra Jana Blatného (za ANO) ale tehdy neudělilo kraji výjimku, protože jako jediný nemá plnohodnotné onkologické centrum.
Vizita: Česká onkologie je skvělá, ale potřebuje pomoc
Onkologičtí pacienti musí dosud za lékařskou péčí jezdit do jiných regionů. Podle informací z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je kvůli absenci onkologické péče v Karlovarském kraji nejvyšší mortalita u zhoubných nádorů v poměru ke všem ostatním krajům v ČR. K vysoce specializované péči, kterou nabízí právě komplexní onkologická centra, se dostává pouze 43 procent pacientů z kraje.
Záměrem je vytvořit onkologické centrum, které by sloužilo jak v chebské, tak i v karlovarské nemocnici. „Onkologické pracoviště v Chebu bude rekonstruováno do vyšší kvality a rozsahu péče, nicméně vždy zůstane ambulantním pracovištěm. Ve schváleném generelu (karlovarské) nemocnice je v pavilonu G2 již projektováno onkologické centrum v rozsahu komplexního onkologického centra, včetně přístrojového vybavení,“ řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Náklady se odhadují na několik stovek milionů korun.
S vybudováním onkologického centra v Karlovarském kraji by měla pomoci Fakultní nemocnice v Plzni, kde je také nejbližší kompletní onkologické centrum. Plzeňské centrum by poskytovalo zpočátku personální zajištění, pomáhalo by také se zaškolováním i se zvyšováním kvalifikace zdravotníků.
„Do konce roku chceme, aby se realizovaly dvě věci. Jednak se jasně pobavit o prioritách obou nemocnic, co se týče přístrojového vybavení, a aby se jasně definovala spolupráci Plzně s Karlovarským krajem. Toto se pak projedná s pojišťovnami, aby to mělo finanční podporu,“ řekl Válek. Následně budou vypsány dotační tituly. Dokončená realizace vybraných projektů musí být do konce roku 2025. V případě dostatečného přístrojového vybavení i zaškoleného personálu by mohlo následně v kraji vzniknout plnohodnotné, komplexní onkologické centrum. Podle ministra ideálně za pět až šest let.