Hlavní obsah

Sokolov má dostatek městských bytů, musí ale řešit sousedské spory

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

3. 7. 22:49

Radnice byty postupně rekonstruuje a snaží se pořizovat i další. V poslední době ale naráží na to, že některé byty obývají jiní lidé než skuteční nájemníci. Město se je proto rozhodlo více kontrolovat.

Článek

Sokolov, kde žije přibližně 23.000 obyvatel, má v bytovém fondů 1240 bytů, z toho 330 je určeno pro seniory. Ačkoli Sokolov nemá vyčleněné startovací byty pro mladé, většinu bytů přidělí právě mladým rodinám, uvedla starostka. Město podle ní nabízí i výhodné nájemné, jeden metr čtvereční nabízí v průměru za 65 korun, nízkonákladové byty zhruba za polovinu.

Zástupci města sice rozhodují, kdo se do bytů nastěhuje, přesto přibývá situací, kdy ho obývají jiní lidé než ti, kteří mají s městem podepsanou smlouvu. Nájemníci do bytů nastěhují jiné podnájemníky a inkasují od nich mnohem vyšší nájemné. Leckdy jde o obyvatele, kteří znepříjemňují život ostatním. Podle místostarosty Ladislava Sedláčka (Hnutí pro město Sokolov) chce radnice byty více kontrolovat, větší možnosti ale nemá. Na situaci se mnohdy přijde, až když do bytu dorazí policejní hlídka kvůli problému.

Byty v Sokolově v posledních letech navíc kupují spekulanti, kteří je pronajímají nepřizpůsobivým lidem. Ve městě je zhruba 500 až 600 takových bytů. Ve výsledku klesá cena okolních bytů a v některých oblastech to vyvolává napětí.

Kvůli sousedským sporům v bytových domech se lidé začali obracet na radnici. Město proto zřídilo pracovní skupinu, která radí lidem, jak postupovat, a nabízí i právní poradenství. Obyvatelé mohou využít také asistenční linku, kterou provozuje městská společnost Sokolovská bytová. „Drnčí telefon neustále, lidé chodí také na radnici. Snažíme se lidem pomoc zejména tam, kde majitel vydělává na těch nejchudších a kteří nedodržují zásady sousedského soužití, tam ty problémy opravdu jsou. Bohužel nemáme legislativně oporu,“ uvedla starostka Renata Ouhlehlová (ANO).

Podle Agentury pro sociální začleňování jsou v Sokolově sociálně vyloučení koncentrováni zejména v místech poblíž vlakového a autobusového nádraží, v Sokolovské a Křižíkově ulici a na sídlišti Michal. Sousedské spory ale řeší obyvatelé podle Sedláčka téměř po celém městě. V problémových lokalitách zvýšilo město počty hlídek strážníků, nainstalovalo tam také kamery. Situace se v nejkritičtějších lokalitách, kde jsou takzvaní obchodníci s chudobou, ale podle starostky nelepší.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované