Hlavní obsah

Stovky studentů se v Praze učily programovat drony, akce vyvrcholila soutěží

Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Ilustrační foto.

Reklama

5. 8. 2022 13:56

Dvě stovky studentů a studentek z celého světa se letos zúčastnily letní školy ČVUT, studenti se zde učili programovat drony. Svá řešení dnes týmy poměřily v soutěži na Císařském ostrově v Praze.

Článek

Letošní účast byla rekordní a zadání splnila větší část účastníků. „Konkrétně se zúčastnilo 170 studentů fyzicky v Praze a další 40 studentů bylo on-line,“ řekl vedoucí skupiny Multirobotických systémů Martin Saska. Účastníci podle něj v minulých dnech v Praze navštěvovali přednášky zahraničních i tuzemských odborníků. Měli také naprogramovat umělou inteligenci pro létající roboty.

„Konkrétně se jednalo o úlohu automatické inspekce vedení elektrické energie, vysokého napětí. Studenti měli naimplementovat systém, který vyřeší inspekci s pomocí dvou spolupracujících dronů. A udělá to co nejrychleji,“ popsal.

Soutěže se zúčastnilo 40 skupin studentů. Saska řekl, že řešení poskytlo 80 procent studentů, z čehož 20 procent nevyhovovalo zadání. „Takže dá se říct, že většina studentů úkol splnila,“ podotkl. Dodal, že vyhrát pražskou letní školu ČVUT je něco, co se „v (odborné) komunitě počítá“, pro studenty je však podle něj cenné i samotné setkávání.

Jeden z účastníků školy, Tomáš Myslivec, který jako doktorand studuje robotiku na Západočeské univerzitě v Plzni, se letní školy se zúčastnil podruhé. „Letos, myslím, že i ta úloha se nám víc líbila. Minimálně už jsme věděli do čeho jdeme, už jsme nad tím nestrávili celou noc, ale (…) zvládli jsme to v průběhu týdne naprogramovat,“ řekl ČTK. Akci ocenila i studentka María, která pochází ze Španělska a studuje v Belgii. Řekla, že to byla její první zkušenost s drony, obvykle pracuje s jinými typy robotů.

Letní škola, která začala 1. srpna na Fakultě elektrotechnické ČVUT, se letos konala potřetí. Loni se neuskutečnila kvůli pandemii covidu-19, předloni byla hybridní formou. Mezi účastníky byli studenti z Brazílie, Mexika, Spojených států, Japonska, Indie, Austrálie a řady evropských států, ale i zástupci firem, které chtějí využít drony pro svůj další rozvoj.

Reklama

Doporučované