Hlavní obsah

Smartwings získaly od čtyř bank úvěr za dvě miliardy korun

Foto: Shutterstock.com

Letecká společnost Smartwings získala úvěr za 1,92 miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka.

Reklama

26. 3. 9:53
aktualizováno • 26. 3. 14:11

Aerolinky Smartwings získaly úvěr na téměř dvě miliardy korun. Podle dostupných informací osmdesát procent pokryje státní záruka.

Článek

Letecká společnost Smartwings získala úvěr za dvě miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze zajistí čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Uvedla to společnost Smartwings. Celkové financování by tak mělo převýšit závazky společnosti, které jsou kolem 6,6 miliardy korun.

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové je úvěr přesně dvě miliardy korun. Upřesnila tak původní informaci serveru zdopravy.cz o částce 1,92 miliardy korun.

Splatnost úvěru je šest let. Největší část poskytla UniCredit Bank, zapojily se také Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna. Většinu úvěru ovšem bude garantovat státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Smartwings za to státnímu podniku zaplatí 200 milionů korun.

„Jedná se klíčový milník pro společnost Smartwings po ročním boji s dopady pandemie koronaviru. Čerpání půjčky završuje proces moratoria a umožňuje Smartwings pokračovat v provozu v následujícím období. Vážíme si důvěry, kterou v této složité době v nás mají tuzemské banky ve spolupráci s EGAP,“ řekl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.

ČSA v úpadku

Další tuzemská letecká společnost České aerolinie (ČSA), která je dceřinou firmou Smartwings, v minulých týdnech naopak kvůli dluhům skončila v úpadku.

Krize donutila Smartwings už loni k propouštění. Podle dokumentu firmu opustilo 481 pracovníků, další odešli na neplacené volno. Na státní záruky naopak nedosáhly ČSA.

Společnost tak na rozdíl od mateřské firmy nedosáhla na komerční úvěr a soud na její vlastní návrh v závěru února zahájil insolvenční řízení. ČSA jsou nyní v úpadku, jejich insolvenčním správcem je společnost INSKOL z Karviné. ČSA dluží 1,8 miliardy korun, jejich vlastníci deklarovali snahu o reorganizaci a záchranu aerolinek.

Skupina Smartwings, do které patří i ČSA, v minulých týdnech a měsících žádala o pomoc stát, poukazuje přitom na pomoc aerolinkám v zahraničí. Letos navrhovala například zřízení kompenzačního programu v hodnotě půl miliardy korun za zrušené lety z loňského jara. Stát však speciální pomoc pro leteckého dopravce odmítl.

Smartwings a ČSA patří do skupiny Smartwings Group. Ta patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl ve skupině drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Aktualizace: V testu jsme upřesnili výši úvěru a doplnili vyjádření předsedy představenstva Smartwings Jiřího Šimáněho

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované