Hlavní obsah

Sparta po roce opět utržila evropskou facku. Opomíjí tradiční pilíře, o které by se mohla opřít

3. 8. 2018

Spartu opět čeká sezona bez pohárů.

Fotbalovou Spartu čeká další smutná sezona bez pokračování ve fotbalové Evropě. Vyřadila ji průměrná Subotica.

Článek

Léta držela Sparta svůj roční rozpočet někde na úrovni 350 milionů korun za sezonu. A rok co rok se zlobila, že na postup do vysněné Ligy mistrů síly týmu nestačily. Obvykle se tak na Letné hrávala tak trochu náhradní soutěž, tedy Evropská liga.

A dost, půjdeme na to jinak, řekl si loni v létě majitel klubu Daniel Křetínský. Navýšil budget až někam za hranici miliardy korun a začal na Letné vítat zahraniční posily.

Výsledek? Loni Sparta vypadla ve II. předkole Evropské ligy s Crvenou Zvezdou Bělehrad, letos s dalším srbským celkem ze Subotice. Skupinová fáze evropského poháru se tak na Letné opět hrát nebude.

Na první zběžný pohled se vše jeví jako totožné, přes kopírák. Pravda, rozdíly by se přitom našly. Loňské zápasy s CZ Bělehrad byly katastrofální víceméně oba. Letos ostudu přineslo jen vystoupení v Srbsku, kde se prohrálo 0:2.

Sparta tak před odvetou věděla, že musí alespoň dorovnat dvěma góly. A že pokud inkasuje, bude muset kontrovat čtyřmi trefami. A to přesně nedokázala.

Mužstvo už nevedl trenér Pavel Hapal, odvolaný po utkání v Srbsku. Pod vedením sportovního ředitele Zdeňka Ščasného Sparta soupeře zmáčkla a generovala jednu šanci za druhou. Co chvíli zvonila branková konstrukce, Šuralův gól sudí pro sporný útočný faul neuznal.

Přesto se v 66. minutě Sparta dostala na kýžené skóre 2:0. Uspokojila se, ztratila koncentraci. A soupeř vytěžil maximum z nevinně vyhlížejícího úniku jednoho proti dvěma. Sparťan Radakovič dětinsky hloupě položil v cípu pokutového území ruku na soupeřova záda a rumunskému sudímu umožnil nařídit pokutový kop.

Po jeho proměnění měla Sparta už jen 15 minut na vstřelení dvou gólů. A nedala žádný. Končí. Pohárová Evropa zase nebude, zbyla jen domácí soutěž a Mol Cup. Logicky přijde na řadu zužování kádru – a hledání viníků.

Fanoušky sice nadchlo, že i cizinecká legie, doplněná pouhými dvěma Čechy, Šuralem a Frýdkem, bojovala v odvetě jak náleží, po sparťansku. Jenže z tak vysoké převahy měla vytěžit víc branek. A co je hlavní: kralovat jen v domácím prostředí zdaleka nestačí. Jak se Sparta objeví na cizím hřišti, je poloviční. Ani ne. A to už léta.

Legenda Sparty Jozef Chovanec teď vede české rozhodčí, tohle řekl ve Výzvě:

Výzva s Jozefem Chovancem. (Video: Luděk Mádl, Seznam.cz)

Vedle tradičních žalozpěvů o tom, že se Daniel Křetínský obklopuje ve vedení klubu jen kamarády bez kompetence a zodpovědnosti, nabízí se přidat ještě jednu úvahu.

Jestli se Sparta kdy měla o co opřít, tak o svou masivní fanouškovskou podporu a také mládežnickou základnu. Přitom teď v situaci, kdy například musí stále platit miliony Andreovi Stramaccionimu a jeho košatému realizačnímu týmu, dále platí až tři miliony měsíčně hráčům, které ani nevyužívá (Mavuba) – a přitom třeba na Evropské lize nevydělá ani „kačku“, volí zkratkovitá řešení.

Aha, tady nám nějaké peníze chybí.. Tak co s tím.. Aha, dorostencům z toho mála, co jim dáváme, ještě pár tisícovek ubereme… A zdražíme permanentky.

Efekt vidíme. Dorostenci, kteří ve Spartě plné cizinců vidí pro sebe pramalou perspektivu, dostanou další impulz sebrat se a jít třeba do Plzně. A i mnozí z příznivců si rozmyslí, jestli se touhle sparťanskou strategií nechají vláčet dál.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.