Hlavní obsah

Spor o pár tisícovek navíc pro učitele. Příplatek prošel navzdory ANO

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

31. 1. 2020 13:34

Sněmovna podpořila v úvodním kole lidovecký návrh, který má zvýšit příplatek pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 3 500 korun měsíčně.

Článek

Proti zvyšování příplatku se postavili poslanci hnutí ANO, zamítnutí novely zákoníku práce ale neprosadili. Vláda se k novele, kterou nyní projedná sněmovní školský výbor, postavila neutrálně.

Třídní učitelé, jichž je zhruba 60 000, mají nyní podle vládního nařízení nárok na příplatek 400 až 1 300 korun. Příplatky za výkon specializovaných činností se mohou podle zákoníku práce pohybovat od 1 000 korun do 2 000 korun měsíčně. Lidovci navrhli u obou příplatků rozmezí 2 500 korun až 3 500 korun.

Zvýšení zákonem bude podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška adekvátním nástrojem, jak ocenit práci učitelů. Státní výdaje by mělo prohloubit zhruba o dvě miliardy korun, což podle Bartoška není likvidační pro státní rozpočet.

Právě rozpočtovými dopady zdůvodnila návrh na zamítnutí novely Miloslava Rutová (ANO). Uvedla, že vláda plánuje zvýšení platů učitelů na 150 procent průměrného platu. Ředitelé škol proto podle ní budou moci práci třídních učitelů sami náležitě ocenit.

Specializační činnosti se týkají koordinace v informačních a komunikačních technologiích, tvorby vzdělávacích programů, prevence sociálněpatologických jevů, environmentální výchovy, logopedie a prostorové orientace zrakově postižených.

Zvýšení obou příplatků obsahovala v minulém volebním období novela o pedagogických pracovnících, která zejména zaváděla kariérní řád učitelů. Vládní předloha tehdy nakonec nebyla přijata. Narazila ve Sněmovně poté, co ji s úpravami vrátila horní komora.

Sociální demokraté podali v nynějším volebním období novelu, která některé části zamítnuté předlohy přejímala, a to včetně zvýšení příplatků učitelům zejména od roku 2021. Protože ale obsahovala některé chyby, ze Sněmovny ji stáhli.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované