Hlavní obsah

Šilhavý dostane nabídku vést fotbalovou reprezentaci i v dalším cyklu

Foto: Profimedia.cz

Petr Fousek (vlevo) se rozloučí s manažerem národního týmu Liborem Sionkem (uprostřed), budoucnost trenéra Šilhavého ale zůstává otevřena.

Reklama

26. 4. 2022 17:40

Do konce tohoto týdne by mělo být vyřešeno, zda Jaroslav Šilhavý zůstane trenérem fotbalové reprezentace. Předseda asociace Petr Fousek mu nabídne kontrakt na kvalifikaci o Euro 2024.

Článek

Na kontinentálním šampionátu se Jaroslav Šilhavý probojoval s českým týmem mezi osmičku nejlepších. V kvalifikaci o postup na MS do Kataru ale tým selhal. Kouči a jeho realizačnímu týmu končí letos v létě platnost smluv. Čekalo se tedy, jak se k věci postaví vedení Fotbalové asociace ČR.

„Výkonný výbor mě pověřil, abych s trenérem Šilhavým projednal možnost prodloužení jeho smlouvy,“ konstatoval po jednání „fotbalové vlády“ její předseda Petr Fousek. Připustil, že názory jejích 12 členů se v diskusi lišily. „Ale výsledné stanovisko bylo nakonec v podstatě jasné.“

Fousek chce celou věc vyřešit rychle. „Nejlépe do konce dubna, to vlastně znamená do konce tohoto týdne,“ říká. Připouští, že může dojít i k tomu, že se obě strany na parametrech nového kontraktu nedohodnou. „Dostal jsem ale mandát dospět k dohodě, budu se o to pochopitelně snažit.“

Prosakují informace, že Šilhavý by chtěl kontrakt na další dva kvalifikační cykly. „Já mu nabídnu jeden plus automatickou opci na závěrečný turnaj,“ říká Fousek. Je pravděpodobné, že jednou z trenérových podmínek bude i navýšení platu. Nyní by měl podle zákulisních zpráv dostávat 450 tisíc korun měsíčně.

Jisté je, že u reprezentace nebude nadále působit manažer Libor Sionko. „Uzavřeli jsme dohodu o ukončení spolupráce platnou ke konci dubna,“ říká Fousek. Kým Sionka nahradí, zatím netuší.

FAČR po mnoha měsících zmatků a nejistoty obsadí pozici technického ředitele, který bude mít v gesci celou sportovní část svazu, a to včetně mládežnických reprezentací či rozvojových projektů.

„Sportovní rada nám navrhla trojici Jiří Plíšek, Zdeněk Psotka a Karel Poborský. Výkonný výbor rozhodl, že oslovíme Zdeňka Psotku,“ řekl Fousek. Nastínil, že je s Viktorií Plzeň dohodnutý, že klub Psotku pro práci na asociaci uvolní.

Psotka, někdejší olomoucký trenér či funkcionář, je už několik let sportovním ředitelem Viktorie, na starosti měl v Plzni především mládežnický úsek. Psotka patří mezi členy Sportovní rady FAČR. Po svém jmenování technickým ředitelem tento poradní orgán opustí.

Zajímavé je, že Sportovní radu nepožádalo vedení asociace o názor v otázce reprezentačního trenéra. „Nechtěli jsme je tím zatěžovat,“ prohlásil Fousek.

Sportovní radě předsedá Vladimír Šmicer, který patří mezi přední protagonisty F-evoluce. To je hnutí, které po pádu Romana Berbra přišlo na úrovni českých regionů s velkou personální revolucí, která loni v červnu umožnila zvolení Petra Fouska předsedou asociace.

Nyní se však Fousek ocitl ve sporu s F-evolucí. Ta v pondělí vydala stanovisko, ve kterém ostře kritizuje činnost Michala Valtra, generálního sekretáře FAČR, potažmo nejbližšího Fouskova spolupracovníka.

Na začátku dnešního setkání členů výkonného výboru FAČR se hlasovalo o tom, zda se návrh představitelů F-evoluce ocitne na programu jednání. Zástupce F-evoluce Tomáše Neumanna a Rudolfa Řepku podpořil jen jeden z moravských funkcionářů Pavel Nezval.

„Vážím si rozhodnutí výkonného výboru, protože návrh F-evoluce byl zcela nepřijatelný. Včetně způsobu medializace a manipulativních informací podstrčených médiím,“ rozohnil se Fousek. Jednání F-evoluce považuje za neloajální tah.

„Samozřejmě to neznamená, že se leckteré věci nedají zlepšit, ale řešení, které F-evoluce zvolila, neuplatňují snad ani ve fotbalově rozvojových zemích,“ dodal Fousek. „Z profesionalismu mě nikdo školit nebude.“

Reklama

Doporučované