Hlavní obsah

Státní televize ukázala, jak chce Rusko zničit USA v případě jaderné války

Kiseljov v televizi ukázal, kam všude by dopadly ruské atomové rakety, pokud by začala válka s Amerikou.Video: Marek Martinovský, AP, Youtube.com

 

Reklama

26. 2. 2019 10:17

Ruský novninář Dmitrij Kiseljov, známý svou ostrou kritikou USA, ukázal v ruské státní televizi, jaké cíle ve Spojených státech by v případě jaderné války zasáhly ruské rakety. Kreml se k tomu odmítl vyjádřit, do obsahu státních médií prý v souladu se svobodou slova nijak nezasahuje.

Článek

Ruská státní televize zveřejnila seznam amerických vojenských cílů, na které budou v případě jaderného konfliktu mířit ruské rakety. Mapu s vyznačenými objekty v noci na pondělí na státním televizním kanálu Rossija-1 prezentoval moderátor Dmitrij Kiseljov, jeden z nejrazantnějších ruských kritiků USA. Kreml pořad odmítl komentovat s odvoláním na svobodu slova.

Mezi cíli ruských zbraní Kiseljov uvedl sídlo ministerstva obrany USA Pentagon, marylandskou rezidenci prezidentů Camp David a další americké objekty strategického významu včetně dvou dávno zrušených vojenských základen Jim Creek a Fort Ritchie.

Do vysílání se nevměšujeme, reaguje Kreml

V případě jaderného konfliktu je podle ruského moderátora během pěti minut zničí nové ruské nadzvukové rakety Cirkon, o jejichž vývoji nedávno hovořil prezident Vladimir Putin. Vystřelit by je měly jaderné ponorky ze vzdálenosti zhruba 400 kilometrů od amerického pobřeží.

Kiseljov v Rusku proslul ostrým protiamerickým slovníkem, pozdvižení před lety vyvolala jeho slova o tom, že Moskva by mohla Spojené státy „zničit na radioaktivní prach“. Kremelský mluvčí v pondělí na jeho prohlášení o raketách Cirkon odmítl reagovat. „Nikdy se nevměšujeme do redakční politiky našich televizních kanálů, a to ani těch státních,“ prohlásil mluvčí Dmitrij Peskov.

Putin minulý týden v projevu k ruským poslancům dopodrobna popsal úspěšný vývoj a testy nových zbraní, jako je revoluční podmořský dron Poseidon, těžké mezikontinentální rakety Sarmat, laserový zbraňový systém Peresvet nebo hyperzvuková střela Kinžal. Raketa Cirkon je podle Putina schopná zasahovat námořní a pozemní cíle a dosahovat devítinásobku rychlosti zvuku.

Reklama

Doporučované