Hlavní obsah

SZPI: Pražský hotel nabízel české hovězí jako australské

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

16. 2. 2019 13:03

Hotel Holiday Inn v pražském Kongresovém centru vydával na svém jídelním lístku hovězí z Česka za maso z Austrálie. Při kontrole to zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Článek

Hotel podle mluvčího SZPI Radoslava Pospíchala čeká správní řízení o uložení pokuty.

„V jídelním lístku bylo u pokrmu uvedeno označení hovězí steak z australské svíčkové s lilkovým pyré a restovanou zeleninou, ovšem kontrolou předložené dokumentace inspektoři zjistili, že kontrolovaná osoba klamala spotřebitele, neboť používala pro přípravu pokrmu surovinu z České republiky,” uvedl mluvčí. Provozovatel prý na místě chybu v jídelním lístku napravil.

Inspekce začala intenzivně kontrolovat restaurace, když vyšlo najevo, že v Polsku se dostávalo do oběhu hovězí z mrtvých či nemocných krav a že se potenciálně závadné maso dostalo i do zahraničí včetně Česka. Skandál propukl koncem ledna a od té doby inspekce provedla více než 1000 kontrol.

Už dříve v únoru inspekce objevila jiné případy klamání zákazníků. V královéhradeckém podniku Mexita Hradec dělali argentinskou roštěnou z mladého býčka z hovězího z Brazílie. V Děčíně nabízeli v Pizzerii Ciao - Ciao brazilské maso jako Carne di manzo – chlazené hovězí maso Argentina. V Mariánských Lázních zjistili inspektoři klamání v restauraci s názvem National Restaurant, kde carpaccio z jihoamerické hovězí svíčkové připravovali z masa původem z Nizozemska.

„SZPI bude v intenzivních kontrolách i tohoto segmentu pokračovat,” dodal mluvčí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované