Článek
Covid ukázal firmám i jejím zaměstnancům, nakolik je důležité se společně setkávat a že práce není v životě vše, ale důležitý je i odpočinek a relaxace. Když se lidí cítí dobře, podávají také dobré výkony.
V kancelářích, které zvítězily v letošní soutěži se objevují veselé barvy, útulná míst na odpočinek, kola na zdech, květiny, zasedačky jako ze sci-fi, herní koutek i třeba postel. Podívejte se, jak vypadají interiéry firem, do kterých se zaměstnanci těší. (Pro snadnější procházení galerií klikněte na poslední fotku v náhledu ukazující počet dalších snímků, pozn. red.).
Soutěž nazvaná Kanceláře roku, kterou pořádá společnost Prochazka & Partners zastupující nájemce v oblasti komerčních nemovitostí, má celkem deset kategorií a jednu navíc jako cenu poroty. Soutěž se snaží inspirovat společnosti k tomu, aby vytvořily pro své zaměstnance takové prostředí, ve kterém se jim bude příjemně pracovat a do kterého se budou těšit. Letos se do ní přihlásilo 100 soutěžících. Na snímku je kancelář společnosti Ataccama Software.
Softwarová firma vyhrála v kategorii IT kanceláře roku. Z prostor je vidět, že respektuje individualitu každého zaměstnance. Autorem je architekt Tomáš Holub.
Ataccama Software nechá své zaměstnance relaxovat při hraní her v „hráčském doupěti”.
Kdo chce přijet do práce na kole, může si svůj oblíbený dopravní prostředek pověsit na zeď a dívat se na něj při poradě.
Kdo chce, tak se může projet na skateboardu a následně ho úhledně uložit do speciálního boxu.
Kdo má rád košíkovou, může si přidělat na ONS desku basketbalový koš.
I ajťákům se však hodí odpočívat chvíli v klidu a dívat se do přírody...
Společnost Jägermeister vyhrála v kategorii Employee friendly (přátelská vůči zaměstnancům) kanceláře roku. Autorem je Kamila Fuentes Rielpo spolu s týmem architektů Penta Real estate (Mirimama Zimány a Vladislav Tvarožek), část designových prvků pak doplnila Ing. Arch. Nikola Netušilová.
Vesele upravené prostory dovolují diskutovat v úzkém kruhu kolegů.
A když je potřeba více soukromí - jednoduše se zavřou.
Společenské místnosti jsou odvážně hravé.
Symbol jelena se zářivými parohy, který je základním znakem bylinného likéru, dotváří v různých podobách design mnoha kancelářských prostor firmy.
V kategorii Finanční instituce vyhrála sázková společnost Fortuna. Autorem je Studio Perspektiv.
Sportovní tematika prostupuje celou firmu, jak v oblasti designu, tak v oblasti sportovního zázemí pro zaměstnance.
A na veselých křesílkách pak společnost nabízí krásný výhled z terasy na Prahu a Pražský hrad.
Útulné prostředí nabízí svým pracovníkům také FTV Prima, která vyhrála v rámci kategorie Kanceláře roku nad 5000 metrů čtverečních. Autorem projektu je Spaceplan a dotegg architekti.
Kanceláře roku 2020, FTV Prima, Kanceláře roku nad 5000 metrů čtverečních. Autor: Spaceplan a dotegg architekti.
Kanceláře roku 2020, FTV Prima, Kanceláře roku nad 5000 metrů čtverečních. Autor: Spaceplan a dotegg architekti.
Budova nazvaná The Flow Building společnosti Scott Weber Workspace vyhrála v rámci kategorie Hub & Co-working kanceláře roku. Autorem projektu je Scott Weber Workspace & Chapman Taylor.
Malá prosklená zasedačka umožňuje soukromí a zároveň propojení s ostatními v místnosti. „Vlivem covidu-19 dochází nejen k využívání mobilních odhlučněných pracovišť pro jednoho i více pracovníků, ale také k intenzivnějšímu rozdělování celých kanceláří na menší celky, například díky akustickým proskleným příčkám. V takto vytvořených menších místnostech pak vzrůstá zájem o prvky potlačující ozvěnu jako jsou stropní obklady či dokonce akustické obrazy na zdi. Pozitivním výsledkem všech těchto úprav je zvýšení bezpečnosti a produktivity pracovníků v kancelářích,“ říká k současným trendům Jaroslav Vendl, spoluzakladatel společnosti SilentLab a porotce soutěže Kanceláře roku.
Scott.Weber Workspace, The Flow Building. Hub & Co-working kanceláře roku. Autor: Scott.Weber Workspace & Chapman Taylor.
V kategorii Kanceláře 21. století vyhrála první místo společnost Livesport. Autorem projektu je Studio Reaktor.
Průchod mezi kancelářemi připomíná vzdáleně chodbu vesmírné lodi...
Světlo a zvolené barvy navozují pocit čistoty a bezpečí... a kdo má chuť, může se zhoupnout.
Livesport, Kanceláře 21. století, autor: Studio Reaktor
Společnost PKV Build zvítězila v kategorii Poradenské kanceláře roku. Autorem projektu je Premier interiors a architektka Andrea Pastrnek.
Posezení po dvou či čtyřech lidech plně vyhovuje hygienickým pravidlům, které vyvolala pandemie.
Člověk lehce zapomene, že je v práci, protože design místnosti připomíná spíš kavárnu.
A zde by spíš člověk očekával, že se bude nacházet v kanceláři botanické zahrady než poradenské firmy.
V kategorii Start-up kanceláře roku zvítězila společnost Productboard. Autorem konceptu je YUAR.
Charakteristickým rysem je jednoduchost, účelnost a hravost.
Productboard, Start-up kanceláře roku, autor: YUAR.
Plzeňský Aimtec vyhrál v kategorii Nejlepší regionální kancelář roku. Autorem projektu je architekt Jiří Zábran a architektka Markéta Šlajsová, PRO-STORY.
Tlumené barvy působí uklidňujícím dojmem. Světlo a barvené kovové příčky dodávají prostorům optimismus.
Aimtec, Nejlepší regionální kancelář roku, autor: Jiří Zábran a Markéta Šlajsová, PRO-STORY.
V rámci kategorie Malé kanceláře roku vyhrála společnost ZDR Investments. Autorem konceptu je David Wittassek a QARTA.
Jednoduchá účelnost dokáže vytvořit příjemné prostředí.
ZDR Investments, Malé kanceláře roku. Autor: David Wittassek a QARTA.
Cenu poroty vyhrál olomoucký Telegraph Hub, kde byl autorem konceptu architekt Lukáš Blažek.
Coworkingové centrum se nachází jednu minutu od hlavního nádraží v Olomouci. Podle Olega Hamana, předsedy Obce architektů a porotce soutěže Kanceláře roku, je výjimečný tím, že propojuje pracovní prostředí s prostory pro veřejnost. V přízemí je veřejně přístupná galerie obrazů a soch. V patře je pracovní hub a nad ním je veřejně přístupná kavárna a dva designově zajímavé přednáškové sály.
„Je to zvláštní a chvályhodný počin, dokonale využitá šance, která pomůže kulturní scéně a setkávání lidí. Je to dělané s láskou a lokálním patriotismem," říká Hamana.
Kdo potřebuje, může se zde i vyspat. Telegraph Hub - Olomouc, autor: architekt Lukáš Blažek.