Hlavní obsah

Teroristé v Barceloně chtěli útočit na Sagradu Familii a další památky, po nehodě změnili plány

Tři zadržení zůstávají ve vazbě, jednoho policie propustila (Video: AP, Reuters, Ruptly)

 

Reklama

23. 8. 2017 8:03

Teroristé přemístili výbušniny do města Alcanar, kde ale vybuchly. Proto se rozhodli zaútočit auty.

Článek

V Madridu skončily první soudní výslechy čtyř Maročanů zatčených kvůli atentátům spáchaným minulý týden v Katalánsku. Vyšetřující soudce je obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a vraždy. Prokuratura pro všechny požádala o vazbu bez možnosti kauce. Dva zadržení vypověděli, že útoky naplánoval imám z města Ripoll Abdelbaki Es Satty a tři ze čtveřice popřeli, že patřili k teroristické buňce. Soudce v úterý večer nařídil uvěznit dva ze zadržených bez možnosti kauce, vazbu jednoho zatčeného prodloužil o 72 hodin a čtvrtého propustil.

Podle soudních zdrojů citovaných španělskými médii chtěla skupina původně provést mnohem větší útoky a zaměřit se na barcelonské památky, mezi nimi i chrám Sagrada Familia. Es Satty údajně ostatním členům teroristické buňky řekl, že je připraven zemřít při akci, při níž budou použity výbušniny.

Video: Připomeňte si, co se v Katalánsku minulý týden v souvislosti s útoky teroristů stalo

Animace útoků v Katalánsku. (Video: Jakub Čaja)

Buňka měla podle dosavadního šetření 12 členů; pouze čtyři přežili a jsou zatčeni. Dva přišli o život minulou středu při explozi ve městě Alcanar, kam teroristé přivezli bomby, určené k útokům podle původního plánu. Es Satty a další terorista při této explozi zemřel.

Podle policejní hypotézy se pak teroristé rozhodli zaútočit s použitím aut: Ve čtvrtek v Barceloně zabili 13 lidí a o několik hodin později ve městě Cambrils jednu ženu. Dalšího člověka zavraždil údajný hlavní pachatel barcelonského útoku Maročan Younes Abouyaaqoub, když prchal z místa činu. Pět útočníků z Cambrils policisté zabili na místě, Abouyaaqouba dopadli a zabili v pondělí.

Čtyři přeživší - Driss Oukabir, Mohammed Aalla, Salh El Karib a Mohamed Houli Chemlal - byli převezeni do Madridu, kde dnes poprvé předstoupili před vyšetřujícího soudce. Jednání se vedlo ve španělštině, kterou všichni zatčení ovládají.

Jako prvního soudce předvolal jedenadvacetiletého Chemlala, který byl vážně zraněn při explozi v Alcanaru. Jeho svědectví je považováno za klíčové pro pochopení motivů, kvůli nimž celá buňka útočila. Chemlal zopakoval to, co již předtím řekl policii - totiž, že buňka připravovala mnohem rozsáhlejší útok, než byl ten v Barceloně a pak v Cambrils. Chemlal je jediný, o němž se s jistotou ví, že se na přípravě v Alcanaru podílel. Podle soudního zdroje řekl, že skupina nakoupila materiál na sestavení výbušnin ve Španělsku i v jiných zemích. O tom, že se připravují atentáty, prý věděl nejméně dva měsíce.

Oukabir před soudcem vypovídal jinak než na policii. Jeho doklady se našly v dodávce, s níž útočil Abouyaaqoub v Barceloně. Driss Oukabir se už ve čtvrtek po zveřejnění své fotografie v médiích přihlásil na policii a tvrdil, že mu bratr Moussa ukradl doklady. Sedmnáctiletý Moussa Oukabir byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils. Dnes před soudem výpověď změnil. Přiznal, že to byl on, kdo pronajal dva vozy, ale tvrdil, že si myslel, že budou použity ke stěhování. Popřel, že je členem teroristické buňky, a prohlásil, že na policii vypovídal ze strachu.

Video: Češka, která byla svědkyní útoku, popsala, co se v Barceloně stalo

(Video: Kamila Bejlková)

Před soudcem stanul i Mohammed Aalla (27), jehož bratr Said Aalla byl mezi těmi, kteří přišli o život ve městě Cambrils. Aalla popřel, že audi použité v Cambrils je jeho auto. Jezdí prý v jiném a audi bylo na něj jenom napsáno kvůli pojištění. Jako poslední vypovídal Salh El Karib (34). Řekl, že byl jen prostředníkem při nákupu letenek pro Drisse Oukabira a imáma z Ripollu.

První dva půjdou podle soudce do vazby bez kauce, Karibova vazba je prodloužena o 72 hodin a Aalla byl propuštěn, informoval list El Mundo.

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza dnes řekl, že soudní proces, který má vyjasnit okolnosti útoků v Katalánsku, bude složitý a vyšetřování se zúčastní i jiné země. Nevyloučil, že se některým teroristům podařilo uprchnout.

Teroristický útok v Katalánsku obrazem

Záběry z místa teroristických útoků ve Španělsku (Video: Ruptly)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované