Hlavní obsah

Tři roky za falešné potvrzení o covidu. Pandemii začali řešit i žalobci

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Policista na velké kontrolní akci z minulého čtvrtka, kdy se v restauracích prověřovaly doklady o bezinfekčnosti.

Reklama

10. 11. 2021 20:10

Podle Nejvyššího státního zastupitelství je covid certifikát v mobilu nebo v papírové podobě veřejná listina, a tudíž jeho pozměnění nebo padělání je trestný čin s až tříletou sazbou. Policie zatím příliš takových případů neřeší.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Do kontroly ochranných opatření proti koronavirové nákaze se nově zapojilo také Nejvyšší státní zastupitelství.

Důvodem jsou čím dál častější informace, že se lidé prokazují na veřejných akcích či ve službách doklady o bezinfekčnosti, které nejsou platné či autentické.

„Obrátila se na nás policie, že se objevily případy padělání covid certifikátů, a žádala nás o právní stanovisko, zda jsou covid certifikáty veřejné listiny,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý s tím, že tato instituce dala na tuto otázku kladnou odpověď.

„Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a o zotavení z nemoci covid-19 vydaný kterýmkoliv státem EU je veřejnou listinou ve smyslu zákona 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné nebo elektronické podobě,“ píše se v dokumentu.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství by proto odhalení takového podvodu znamenalo i postih stanovený trestním zákoníkem.

„Padělání tištěného nebo elektronického certifikátu EU COVID, podstatná změna jeho obsahu, opatření a přechovávání nepravého certifikátu v úmyslu užít jej jako pravý, jakož i předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny podle paragrafu § 348 trestního zákoníku,“ uvedlo nejvyšší zastupitelství s tím, že trestní sazba je v takovém případě až tři roky odnětí svobody.

„Naše odborné vyjádření by mělo být jakýmsi vodítkem jak pro orgány činné v trestním řízení, tak i signálem pro veřejnost, aby věděla, že pokud by se někdo něčeho takového chtěl dopustit, může jít o trestný čin,“ doplňuje mluvčí Petr Malý.

I když Nejvyšší státní zastupitelství reaguje podle mluvčího na žádost policie, není potvrzeno, kolika případy zneužití dokumentů se policejní orgány zabývají, případně jestli něco takového vůbec v současnosti řeší.

V příspěvcích na sociálních sítích se způsoby, jak obejít proticovidová opatření případně předkládat ke kontrole neplatné doklady, řeší. Lidé si sdělují různé „návody a rady“, jak zpřísňující se opatření proti šíření nemoci covid-19 obejít, zejména je-li tzv. OTN (doklad o očkování-testu-prodělání nemoci) vyžadováno v restauracích, barech a hospodách.

„Dnes jsem se prokázala nějakou fakturou, servírka se tomu smála a říká, že tomu nerozumí. Já říkám: Však vy nemáte posuzovat správnost a pravost dokumentů, ne? Jídlo přinesla a byla úplně v poho. Je to o jednotlivých lidech,“ popsala například svůj postup účastnice jedné z facebookových diskuzí.

Ministerstvo zdravotnictví také podalo před časem trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli webovým stránkám, na nichž se objevila nabídka vystavení falešného certifikátu o provedeném očkování proti covidu-19. Falzifikát, na který upozornilo Právo, stál podle deníku 1250 korun.

Foto: Seznam Zprávy

Na sociálních sítích pisatelé předvádějí svůj smysl pro zodpovědnost poměrně často.

Policie však na dotaz, zda byly takové případy odhaleny, nebo zda se jimi zabývá, žádnou konkrétní věc neuvedla.

„Nenašel jsem, že bychom řešili nějaký případ padělané nebo pozměněné listiny v souvislosti s covid certifikátem,“ řekl redakci mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Mluvčí Policejního prezidia David Schön pak redakci napsal, že policisté v celé republice řeší různé případy protiprávního jednání v souvislosti s covidem-19, ať už se jedná o nedodržování aktuálně platných opatření či případů falešných certifikátů, ale konkrétnější nebyl.

„Nemáme statistický výstup k této konkrétní problematice,“ napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy.

Reklama

Doporučované