Článek
Členské státy EU definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Rozhodli o tom v Bruselu ministři financí bloku. Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od 1. ledna příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
Plénum EP už dříve ve Štrasburku v úterý 531 hlasy přijalo stanovisko, které potvrzuje, že Bulharsko splňuje kritéria pro přijetí eura, 69 poslanců hlasovalo proti a 79 dalších se zdrželo. Zpravodajka stanoviska Eva Maydellová z klubu evropských lidovců před hlasováním uvedla, že přijetí eura je klíčem k budoucnosti Bulharska.
O tom, zda určitá země může zavést euro, rozhoduje Rada EU, která zastupuje členské státy. Rada takové rozhodnutí přijme na návrh Evropské komise (EK), po obdržení doporučení členských států eurozóny, po konzultaci s Evropským parlamentem a po projednání v Evropské řadě.
Komise v červnu dospěla k závěru, že Sofie splnila všechna čtyři konvergenční kritéria, která Brusel při posuzování připravenosti na přijetí společné měny používá. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.
Euro nyní používá zhruba 347 milionů Evropanů ve 20 zemích. Stát se členem eurozóny znamená kromě používání eurobankovek a euromincí i to, že země získá místo v Radě guvernérů Evropské centrální banky (ECB).
Část ekonomů tvrdí, že Bulharsko, jehož měna je už dávno navázaná na euro, přiláká více zahraničních investic, až přijme společnou měnu. Navíc by se podle nich zlepšilo hodnocení úvěrové spolehlivosti Bulharska, což by mohlo zemi například zlevnit obsluhu státního dluhu.