Hlavní obsah

Trump přijal pozvání Kim Čong-una k jednání. Historické setkání zřejmě otevře cestu jadernému odzbrojení

Donald Trump se setká s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. (Video: AP)

 

Reklama

9. 3. 2018 7:35

Představitelé USA a KLDR se po dlouholetém napětí dohodli na společném jednání. Schůzka by se měla uskutečnit do letošního května a měla by vyřešit dramatický krizový stav na Korejském poloostrově. Americké sankce mají do té doby trvat.

Článek

Americký prezident Donald Trump přijal nabídku setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Oficiálně o tom informoval ve Washingtonu bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong, který Kimovo pozvání v Bílém domě tlumočil.

Spojené státy se dohodly na historickém summitu se Severní Koreou i přes dlouhodobé dramatické nepřátelství. Schůzka má vést k denuklearizaci Korejského poloostrova a měla by se uskutečnit v letos květnu. Americké sankce do dosažení dohody mají trvat.

Kim má zájem sejít se s Trumpem „co nejdříve“, řekl Čchong, který se severokorejským vedením diskutoval už v pondělí. Severokorejský vůdce je prý „oddán denuklearizaci“ Korejského poloostrova. Pchjongjang se také zavázal, že zastaví jaderné a raketové testy.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom. Mohla by vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali názory a slovní přestřelky hlavně na sociálních sítích, které vyvolávají obavy z možné války.

Vyjádření od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje v Bílém domě. „Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci. Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace,“ řekl novinářům Čchong.

Nátlak na Severní Koreu bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na „denuklearizaci Severní Koreje“ se prý Trump těší, mezitím ale musejí veškeré sankce dál trvat.

„Prezident Trump si velmi cení hezkých slov jihokorejské delegace a prezidenta Mun Če-ina. Přijme pozvání ke schůzce s Kim Čong-unem na místě a v čase, které budou dohodnuty. Těšíme se na denuklearizaci Severní Koreje. Mezitím veškeré sankce a maximální nátlak musejí zůstat v platnosti,“ uvedla v prohlášení mluvčí prezidenta Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

Dohodu o setkání s Kimem komentoval samotný Donald Trump na Twitteru. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal prezident na sociální síti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované