Hlavní obsah

UNESCO vybírá, jaké památky přibudou mezi světové dědictví, šanci má i žatecký chmel

Žatecký chmel aspiruje na zapsání mezi světové dědictví UNESCO. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

26. 6. 2018 15:04

Jedenáctidenní zasedání rozhodne o tom, které památky přibudou na seznam světového kulturního dědictví a které z něj naopak zmizí. Na prestižní seznam možná přibude i český chmel.

Článek

V Bahrajnu začalo v neděli jednání Výboru světového dědictví UNESCO, který bude rozhodovat o zapsání nových kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví. Na zasedání, které potrvá do 4. července, se rozhodne také o tom, zda se na prestižní seznam díky bohaté historii spojené s pěstováním chmele dostane české město Žatec.

Podle čestného předsedy českého výboru Mezinárodní rady památek a sídel Josefa Štulce nejsou šance Žatce zanedbatelné. Žádná z doposud uznaných památek totiž není přímo spojená s pěstováním chmele. „Zpracování chmele a výroba piva provázejí lidstvo po staletí. Tvoří významnou složku života a kultury lidí,“ uvedl Štulec v rozhovoru pro Seznam.cz. Zápis do prestižního seznamu podle něj zdaleka není jistý.

V případě úspěchu by podle Štulce čekal Žatec výrazný nárůst počtu zahraničních turistů. Podobnou situaci zažil Český Krumlov, který dokázal tuto situaci finančně zužitkovat.

Některá místa jsou naopak ohrožena vyškrtnutím ze seznamu přísně chráněných památek. V takové situaci se nyní nachází například Vídeň. Důvodem je výstavba výškových budov v hlavním městě Rakouska.

Letos jsou na zápis nominovány tři desítky přírodních a kulturních památek. Kromě Žatce se o prestižní označení „památka UNESCO” uchází například i pohřebiště a památníky z první světové války ve Francii a Belgii, historické jádro francouzského města Nimes, katedrála v německém Naumburgu, turecké archeologické naleziště Göbekli Tepe, soubor staveb ve viktoriánském stylu a stylu art deco v indické Bombaji či staré město indonéské metropole Jakarty.

Kromě zápisu nových památek by výbor měl na zasedání v Bahrajnu hodnotit také stav těch míst, která se na seznam dostala v minulosti. Vyškrtnuto by mohlo být historické centrum města Šachrisabz v Uzbekistánu, na seznam ohrožených památek by se mohl dostat národní park kolem keňského jezera Turkana či údolí, ve kterém leží nepálská metropole Káthmándú.

UNESCO rozhodne o nových světových památkách. (Video: Marek Martinovský, AP)

Nominace Žatce je postupně hodnocena už od roku 2017. Kromě něj se z Česka o zápis na seznam světového dědictví UNESCO uchází od počátku tohoto roku také Hornický region Krušnohoří. V druhé polovině roku chtějí nominační dokumentaci odevzdat také Slavné lázně Evropy, mezi něž se řadí mimo jiné Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Česko má dosud na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované