Hlavní obsah
Online

99letý Kanaďan se zotavil z koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

29. 3. 7:23
aktualizováno • 29. 3. 23:20

Počet případů nákazy celosvětově překonal hranici 700 000. Jen Spojené státy registrují více než 120 000 případů nákazy koronavirem. Přes 2000 lidí infekci podlehlo, včetně ani ne ročního dítěte. V Itálii překonal počet obětí 10 000.

Článek

Již více než 2000 lidí zemřelo v USA na nákazu koronavirem. V sobotu před půlnocí to na svém webu uvedla americká Univerzita Johnse Hopkinse. Infikovaných je ve Spojených státech přes 121 000, což je nejvíc na světě. Nejvíce obětí nemoci COVID-19 má zatím Itálie, kde v neděli počet mrtvých přesáhl 10 000.

V Číně, kde na přelomu roku pandemie začala, za sobotu přibylo 45 nových případů nákazy, o devět méně než v pátek. S výjimkou jednoho případu měly koronavirus osoby, které do Číny přicestovaly ze zahraničí.

 • Austrálie zpřísňuje opatření, na jihu Asie přibylo nakažených

  Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k dodržování dobrovolné izolace. Morrison Australanům doporučil nescházet se ve větším počtu než dvou lidí a ven nevycházet, pokud to není nezbytně nutné. Výjimku podobně jako v jiných zemích tvoří nákup nezbytností, jako jsou potraviny a léky, návštěva lékaře, cesta do práce nebo cvičení. Lidem starším 70 let doporučil premiér dobrovolnou karanténu.

  V zemi je nyní 3809 potvrzených případů nákazy, což je o 431 více než v sobotu. Australské úřady onemocnění COVID-19 připisují 16 obětí.

 • Z Peru dnes v noci do Prahy odletěl repatriační speciál

  Z Peru v noci na dnešek odletěl repatriační speciál. Do Prahy přiveze asi 150 Čechů, Evropanů a Izraelců. Na Twitteru to uvedl český velvyslanec v Peru Michal Sedláček. Ministerstvo zahraničních věcí se pomocí repatriačních letů snaží pomoci Čechům, kteří kvůli pandemii nového koronaviru uvázli v zahraničí.

 • Rusko využívá k potlačení koronaviru autoritářské technologie

  Ruský vládce Vladimir Putin v loňském roce schválil opatření, která umožňují vytvoření „suverénního“ ruského internetu, který by mohl být „zablokován“ před zbytkem světa. Díky pandemii koronaviru teď může země svůj výtvor vyzkoušet. Nejznámější je moskevský systém rozpoznávání obličeje, který byl spuštěn na začátku letošního roku. Zneužití se obávají především obhájci lidských práv.

 • V německém autoprůmyslu hrozí podle experta rozsáhlé propouštění

  V německém automobilovém průmyslu hrozí kvůli koronavirové krizi zánik více než 100 000 pracovních míst. Uvedl to podle agentury DPA odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Výroba automobilů a automobilových součástek v Německu nyní zaměstnává zhruba 830 000 lidí, připomíná agentura. Na německém automobilovém průmyslu je závislá i řada českých podniků.

 • Česko poslalo ochranné obleky do Itálie a Španělska

  Česko dnes zahájilo pomoc Španělsku a Itálii, které jsou nejvíc zasažené koronavirem. Posílá 20 000 ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělená napůl, každá země dostane 10 000 kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny. Jsou certifikované, řekl na místě novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • Poslední letadlo Lufthansy dosedlo, teď už jsou všechny na zemi

  V neděli v 10:26 ráno dosedl poslední let německé aerolinky Lufthansa. Od této chvíle jsou všechna letadla slavné letecké společnosti na zemi.

 • Slovensko kvůli koronaviru proplatí větší část mezd zaměstnanců

  Slovenská vláda proplatí větší část mzdy pracovníků firem, které kvůli koronaviru povinně uzavřely své provozy. Vláda také podpoří živnostníky a poskytne záruky, aby banky poskytovaly úvěry. Oznámil to dnes premiér Igor Matovič. Jde o první velký balík pomoci slovenským zaměstnancům, živnostníkům a firmám v době nynější pandemie nemoci COVID-19.

  Podle ministra sociálních věcí Milana Krajniaka jde o největší pomoc na udržení pracovních míst v dějinách Slovenska.

 • Jižní Korea rozšiřuje dvoutýdenní karanténu pro všechny návštěvníky země

  Každý, kdo přicestuje do Jižní Koreje, bude muset podstoupit dvoutýdenní domácí karanténu. „Toto opatření platí i pro cizince a mělo by jim prakticky zablokovat vstup do země pro nepodstatné účely, jako je turistika,“ uvedl k tomu jihokorejský premiér Čong Sje-kjon. Země hlásí 9583 potvrzených případů a 152 úmrtí.

 • Británie mění opatření pro oběti domácího násilí, mohou opustit domov

  Britská ministryně vnitra Priti Patelová oznámila, že oběti domácího násilí smí opustit svůj domov za účelem vyhledání pomoci. „Domov pro některé lidi není tak bezpečným místem, jakým by měl být,“ dodala.

 • Indický policista upozorňuje na nákazu helmou ve tvaru koronaviru

  Indický policista z města Čennaí upozorňuje na dodržování opatření proti koronaviru kreativním způsobem. Na helmu si připevnil model koronaviru.

 • Počet potvrzených případů v Německu překročil 52 tisíc

  Podle posledních údajů Ústavu Roberta Kocha je v Německu 52 547 potvrzených případů nákazy koronavirem. Na nemoc COVID-19 zemřelo v zemi 389 lidí. Od včerejšího dne přibylo 3965 nakažených a 64 úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters.

 • Letošní autosalon v Detroitu byl kvůli koronaviru zrušen

  Organizátoři se kvůli koronaviru rozhodli zrušit letošní mezinárodní autosalon v Detroitu. Komplex, ve kterém se autosalon koná, by se měl změnit v dočasnou polní nemocnici. Informovala o tom agentura Reuters. Detroitský autosalon se měl letos poprvé uskutečnit v červnu namísto tradičního ledna.

 • Nizozemsko z nemocnic stahuje vadné respirátory z Číny

  Nizozemsko ze svých nemocnic stahuje statisíce vadných respirátorů, které do země dodala Čína. Ochranné pomůcky nesplňují požadavky na kvalitu, podle testů netěsní nebo mají nefunkční filtry. Respirátorů FFP2 si Nizozemsko od Číny zakoupilo přes 1,3 milionu, informovala agentura AFP.

 • Počet obětí ve Francii překročil 2000

  Ve Francii už na nemoc COVID-19 zemřelo 2314 lidí. Vyplývá to z údajů Univerzity Johna Hopkinse. Počet potvrzených případů v zemi je 37 565. Francie je čtvrtou nejhůře zasaženou zemí v Evropě. První je Itálie, poté následuje Španělsko a Německo.

 • V Indii překročil počet nakažených 1000

  Podle indických médií překročil počet potvrzených případů 1000 a nemoc COVID-19 si vyžádala další život. Celkem v zemi zemřelo 26 lidí.

 • Jsme v bojovém módu, říká česká sestra z londýnské nemocnice

  Češka Marie Dubská, která pracuje jako sestra na jednotce intenzivní péče nemocnice Hammersmith, přiznává, že situace je nesmírně náročná a že oddělení teď musejí fungovat úplně jinak. „Doufám, že to zvládneme. Stejně nemáme na výběr,“ řekla ČTK.

 • Trumpovi už radí i Babiš

  Český premiér Andrej Babiš poradil na twitteru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby bojoval s koronavirem „českou cestou“. Doporučuje zavést povinné nošení ochranných roušek na veřejnosti. Zapomněl zmínit, že si je Češi šijí sami. Na závěr vzkázal: Bůh žehnej Americe.

 • Japonsko hlásí největší nárůst v počtu potvrzených případů za den

  Japonské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že za sobotu zaznamenalo dosud nejvyšší nárůst v počtu potvrzených případů za den. V sobotu přibylo 194 nakažených a 3 úmrtí. Celkem je v zemi 2211 infikovaných a na nemoc COVID-19 zemřelo 62 lidí.