Hlavní obsah

V Norsku se prodalo víc elektroaut než ostatních. Německý VW porazil Teslu

Foto: Shutterstock.com

Volkswagen v Norsku předčil Teslu a jeho auta byla nejprodávanější v segmentu elektroaut. Na ilustračním snímku elektrický model ID.3.

Reklama

5. 1. 13:12

V Norsku se prodalo více aut na elektrický a hybridní pohon než na benzin. Elektromobily loni činily 54,3 procenta z celkového prodeje aut. Z postu největšího prodejce elektroaut sesadil americkou Teslu německý Volkswagen.

Článek

V Norsku se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to v úterý uvedla agentura AFP. Podíl elektromobilů, které se loni v Norsku prodaly, činil 54,3 procenta. Německá automobilka Volkswagen tam zároveň předstihla americkou Teslu jako největšího prodejce elektromobilů.

O rok dříve činil podíl elektromobilů na norském trhu 42,4 procenta, před deseti lety pouhé jedno procento.

Celkem se loni v této skandinávské zemi prodalo 141 412 nových vozů, z nichž 76 789 je zcela elektrických.

Norsko, země s obrovskými zásobami ropy a zemního plynu, chce jako první stát světa ukončit v roce 2025 prodej nových vozů na benzin a naftu. Oslo za tímto účelem osvobozuje elektrická auta od daní, které platí majitelé vozů na fosilní paliva.

„Rozhodně jsme na dobré cestě dosáhnout cíle stanoveného na rok 2025,“ konstatoval na tiskové konferenci šéf svazu OFV Öyvind Thorsen. Prodej elektromobilů se výrazně zvyšoval ke konci roku, za prosinec jejich podíl na trhu činil 66,7 procenta.

„Odhadujeme, že podíl elektrických vozů na trhu v roce 2021 přesáhne 65 procent,“ řekla podle agentury Reuters Christina Buová, která stojí v čele zájmové skupiny, jež v zemi prosazuje elektromobily.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované