Hlavní obsah

V říjnu si pro hypotéku přišlo víc lidí. Dostali ještě slušný úrok

Foto: Seznam Zprávy

Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla už o 0,61 procentního bodu.

Reklama

Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu roste již osmý měsíc v řadě. Zájemců o hypotéku neubylo a objem poskytnutých hypoték v říjnu opět překročil 30 miliard korun. Ukazatel má ale dva měsíce zpoždění.

Článek

Ačkoli aktuálně nabízené hypoteční sazby atakují hranici pěti procent, říjnový ukazatel Fincentrum Hypoindex se zatím zastavil na hodnotě 2,54 procenta. Roste od letošního března.

Podle analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory má index oproti nabídkovým sazbám zhruba dvouměsíční zpoždění. „Je to dáno tím, že Fincentrum Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték a banky tyto úvěry zpracovávají přibližně dva měsíce,“ vysvětlil.

Trend je nicméně jasný. „Do budoucna čekáme další růst úrokových sazeb,“ konstatovala mluvčí Monety Zuzana Filipová.

„Podobné nárazové zvýšení úrokových sazeb prakticky během dvou měsíců v posledních letech nepamatujeme,“ uvedl manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman.

V říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 32,069 miliardy korun. Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a meziročně dokonce o 1265 lidí více. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 miliardy korun a oproti říjnu loňského roku se zvýšil o 6,9 miliardy korun.

Zájem o hypotéky přesto oproti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték více než 75 procent, v září to již bylo 38 procent a v říjnu „pouze“ 27 procent.

„Pozvolný nárůst sazeb bude mít za následek i pozvolné klesání zájmu o nové úvěry. V říjnu ovšem dosáhl objem poskytnutých úvěrů na hodnotu 32,069 miliardy korun, což je dokonce více než v září. Dá se ovšem předpokládat, že jakmile se skokové zdražení promítne do průměrné sazby, budou skokově ‚padat‘ i objemy podepsaných hypoték,“ uvedl Jiří Sýkora.

Průměrná výše hypotečního úvěru v říjnu opět vzrostla na 3 186 238 korun. Ve srovnání se zářím, kdy průměrná hypotéka klesla o 45 913 korun, je nárůst pouze minimální, a to o 2420 korun.

Nový Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv

Zjistěte, kde jsou největší splátky hypoték, v jakém kraji máte nejvyšší šanci získat byt na hypotéku a další informace z nového Indexu dostupnosti bytů Seznam Zpráv.

„To by mohlo naznačovat, že se přehřátý realitní trh začíná ochlazovat. Zda tomu tak opravdu je, ale ukážou až nadcházející měsíce,“ řekl Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select.

Od ledna do října letošního roku sjednaly banky hypotéky již za více než 355 miliard korun. I kdyby došlo ke skokovému útlumu zájmu, objem poskytnutých hypoték by se v letošním roce mohl dostat i za hranici 400 miliard korun.

Hypotéky zdražují, protože roste cena finančních zdrojů, ze kterých banky lidem peníze půjčují. Jejich sazby nepřímo opisují trend základních úrokových sazeb v ekonomice, které nastavuje Česká národní banka. A ta v poslední době sazby skokově zvyšuje.

Nastane-li v budoucnu situace, že sazby úvěrů dostoupají do výšin, kde přestanou být pro klienty atraktivní, a tudíž konkurenceschopné, bezpochyby se hypotéky opět začnou zlevňovat.
Filip Belant, šéf hypotečních úvěrů České spořitelny.

Z dalšího grafu vyplývá, že dlouhodobý průměrný rozdíl mezi dvoutýdenní repo sazbou ČNB a sazbou ukazatele Fincentrum Hypoindex je něco přes dva procentní body.

Ceny hypotečních úvěrů se sice z velké části řídí cenou peněz na finančním trhu, ale přirozeně se v nich odráží také konkurenční boj mezi bankami.

„Nastane-li v budoucnu situace, že sazby úvěrů dostoupají do výšin, kde přestanou být pro klienty atraktivní, a tudíž konkurenceschopné, bezpochyby se hypotéky opět začnou zlevňovat,“ míní Filip Belant, šéf hypotečních úvěrů České spořitelny.

Jiné banky ovšem namítají, že už teď mají na hypotékách záporné marže nebo že ty stávající nebudou ochotny dál stlačovat.

Reklama

Doporučované