Článek
Dosavadní odhad úrody v sadech byl, že bude lepší než loni. Ale už nesmí přijít žádné mrazy, řekla dnes ČTK Jana Zikmundová, vedoucí sadů, kde pěstují jablka na 25 hektarech, hrušně a švestky shodně na šesti, dále tam jsou tři hektary třešní a jeden hektar borůvek.
„Jsme připraveni na zamlžování, ale myslím si, že u nás bude tak do plus jednoho stupně,“ uvedla. Stroje na výrobu mlhy, takzvané zamlžovače, dokážou zvednout teplotu okolo stromů až o tři stupně a udrží ji i přes tři hodiny. Podle Zikmundové budou mrazy spíše ve vyšších polohách, ale ne v nížinách. Zamlžovat dokážou sady zhruba deset hektarů.
„Letos už jsme si mrazy vybrali dvakrát,“ uvedla Zikmundová. Březnový i dubnový mráz byl proti minulým letům horší, protože už od půlnoci bylo sedm stupňů pod nulou. „V sadech se hned začalo topit, aby se teplota zvýšila o dva tři stupně. Ale i těch minus čtyři je pro ten sad kritických,“ uvedla. Ale i při „vytápění“ hrozí riziko, že promrzne stopka a jablko pak spadne v červnu. „Uvidíme. Zatím se to jeví, že bude takový zdravý propad, ale že něco (úroda) bude,“ dodala.
Zateplování je podle Zikmundové hrozná práce, ale sady si tím určitě polepšily. „Když bychom nedělali nic, tak bychom si to vyčítali, aspoň jsme se o něco pokusili,“ řekla. Pracovníci sadů museli naplnit 700 košů peletami, rozvezli je po sadu a pak v noci zhruba od 02:00 koše zapalovali. Koše kouří do brzkého rána a oteplí sad. „Dělali jsme to na šesti hektarech. V té době jsme měli nejkritičtější třešně a hrušky, jablka byla ještě zavinutá v silných poupatech,“ uvedla. Třešní sice bude méně, ale urodí se. Budou také hrušky, švestky i borůvky, které jsou zatím nepoškozené.
Na rozdíl od mnoha jiných pěstitelů neočekávají sady v době sklizně problémy s brigádnicemi, zejména z Ukrajiny. „Už nyní u nás pracují dva Ukrajinci. A zatím paní, která nám zajišťuje brigádníky, říká, že se jí lidé hlásí, že je obstará a dostane je k nám (do ČR), takže jsme relativně v klidu,“ řekla vedoucí.