Hlavní obsah

Vánoční trhy v Česku: Jaké budou v Praze, Brně a dalších českých městech

Foto: Profimedia.cz

Vánoční trhy v Ostravě 2017.

Reklama

13. 11. 2019 9:00
aktualizováno • 4. 12. 2020 16:40

Letos jsou vánoční oslavy po České republice ovlivněny pandemií koronaviru covid-19 a protiepidemickými opatřeními. Jak budou vypadat vánoční trhy po Česku?

Článek

V letošním roce nebudou vánoční trhy probíhat tak, jak jsme byli zvyklí v minulých letech. Některé trhy se zcela ruší, jiné proběhnou s určitými omezeními. Podívejte se na přehled, jak koronavirus ovlivnil vánoční trhy v České republice, kde se konají a kde ne.

Praha

Vánoční trhy v hlavním městě se v letošním roce v centru Prahy kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Atmosféru tak na Staroměstském náměstí zajistí tradiční vánoční strom a decentní výzdoba.

Vánoční strom byl letos rozsvícen tajně bez doprovodného programu v pátek 27. listopadu večer. Hlavní město se tak chtělo vyhnout davům sledujícím jeho rozsvícení přímo na místě na Staroměstském náměstí. Jedná se o 19 metrů vysoký smrk ztepilý, který vyrostl v Jílovém u Prahy.

Pražský radní Jan Chabr připustil možnost, že pokud se epidemická situace zlepší, je Praha připravena přidat i několik malých stánků.

Vánoční trhy pořádají jen některé radnice v Praze

Ostrava

V Ostravě na Masarykově náměstí odstartovaly vánoční trhy v pátek 27. listopadu a potrvají až do 23. prosince. V letošním roce vzhledem k aktuální situaci bez kulturního programu, vánočního kluziště nebo slavnostního rozsvícení vánočního stromu, aby nedocházelo ke shlukování většího množství lidí.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na vánoční dekorace a osvícené náměstí, ale i na 23 prodejních stánků, jejichž počet je menší než v minulém roce vzhledem k rozestupům mezi nimi. Dominantou bude vyhlídkové kolo vysoké 32 metrů.

Na Jiráskově náměstí se v letošním roce trhy konat nebudou.

Brno

Ani Brno o své vánoční trhy letos nepřijde, i když budou v něčem jiné. Na náměstí Svobody se nachází 14 metrů vysoká jedle, vánoční strom je také na Zelném trhu, dominantou Moravského náměstí je tradiční vánoční kolo a na Dominikánském náměstí se nachází Halouzkův betlém. Brnem také projíždějí dvě vánoční tramvaje.

Aby se lidé příliš neshlukovali, jsou prodejní stánky rozmístěny s bezpečnými odstupy. Adventní prodej potrvá do 23. prosince. Stánky jsou otevřeny každý den od 10 do 20 hodin.

Více o podobách vánočních oslav v Brně čtěte zde:

Olomouc

Ani Olomouc nechce své obyvatele a návštěvníky připravit o vánoční trhy. Stánky letos vyrostly na Horním a Dolním náměstí a na Tržnici. Oproti minulým létům ubyde stánků, kvůli rozestupům mezi nimi.

Trhy se konají od 3. do 22. prosince. Stejně jako v minulém roce na Tržnici vyroste vyhlídkové kolo, které má na rozdíl od minulého roku otevřené kabinky. I Olomouc přijde kvůli protiepidemickým opatřením o kulturní program a vánoční kluziště.

Více o podobě vánočních trhů v Olomouci čtěte zde:

Liberec

Vánoční trhy v klasické podobě si neužijí ani v Liberci. Také ve městě na severu Čech například proběhlo rozsvícení vánočního stromečku online. Na rozdíl od mnoha jiných ale město tradiční trhy úplně nezrušilo.

Konají se v termínu od 30. listopadu do 23. na náměstí Dr. E. Beneše. Nejdříve otevřela pouhá třetina stánků, s přechodem do nižšího stupně rizika protiepidemického systému se jejich počet rozšířil.

Ani letos nepřijdou obyvatelé Liberce o 25 metrů vysoké ruské kolo, které adventní trhy už tradičně doplňuje. V provozu je ve všedních dnech od 13 do 19 hodin. O víkendech se atrakce, která ve svých 18 kabinách sveze najednou až 72 lidí, zprovozní už v 10 hodin dopoledne.

Plzeň

O adventní trhy nepřijdou ani obyvatelé Plzně. V západočeském městě začínají trhy na náměstí Republiky v sobotu 5. prosince a trvat budou až do předvánočních dní, konkrétně do 23. prosince. Návštěvníci na trzích najdou jen asi polovinu tradičních stánků.

Pořadatelé museli nicméně zrušit každoroční doprovodný program. Na trzích nebude možné ani koupit občerstvení k okamžité konzumaci, ale jen zabalené s sebou. Chybět nebude oblíbený ponocný, který na trhy zavítá vždy v 17 a 18 hodin.

Karlovy Vary

V Karlových Varech dlouho nebylo jisté, jestli tradiční trhy vůbec uspořádají. Rozhodnutí mělo původně padnout až 13. prosince, vedení města se s pořadateli nakonec na jejich uspořádání domluvilo už na začátku měsíce.

Od druhého adventního víkendu se trhy uskuteční hlavně na Mlýnské kolonádě, a to do 27. prosince. Další stánky budou na začátku pěší zóny, na prostranství před Hotelem Thermal.

Stejně jako v Plzni si lidé mohou občerstvení koupit jen s sebou a nesmějí ho konzumovat na místě trhů. I Karlovy Vary se rozhodly zrušit každoroční doprovodný program.

České Budějovice

O předvánoční trhy letos přijdou v Českých Budějovicích. Město se tam společně s pořadateli rozhodlo už v průběhu listopadu kvůli nepříznivé epidemické situaci adventní oslavy zrušit.

Město alespoň každou adventní neděli pořádá online akce. Jejich seznam je dostupný na webu města.

Český Krumlov

Vánoční náladu si ale mohou lidé užít v nedalekém Českém Krumlově. Na náměstí Svornosti budou trhy probíhat od 5. prosince až do ledna. Celkem tam pořadatelé postaví 11 stánků převážně místních prodejců, kteří museli kvůli epidemickým opatřením mít své provozovny dlouhodobě zavřené.

Pardubice

Vánoční trhy si letos neužijí ani v Pardubicích. Město se tam rozhodlo, že na Pernštýnském náměstí sice rozsvítí vánoční stromeček, další akce kvůli epidemické situaci neplánuje. Několik tradičních stánků ale mohou lidé najít v areálu Automatických mlýnů.

Hradec Králové

Ani v nedalekém Hradci Králové letos vánoční trhy neuspořádají. Radnice přitom plánovala, že se předvánoční dění přesune na historické Velké náměstí. Novinkou mělo být také umělé kluziště. Kvůli epidemii covidu-19 město nejdříve program výrazně zúžilo a nakonec úplně zrušilo.

Jihlava

Krajské město sice v listopadu s vánočními trhy na náměstí nepočítalo, nakonec se tam ale několik tradičních stánků objeví. Nově také město nechalo nasvítit svou radnici.

Více o Vánocích čtěte zde >

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované