Hlavní obsah

Vesnice Dalama už neexistuje. Účet po bouři: přes 200 mrtvých

23. 12. 2017

Záplavy na Filipínách mají nejméně 200 obětí (Video: AP)

Nejméně 200 mrtvých si podle nové bilance vyžádala na jihu Filipín tropická bouře Tembin, která způsobila záplavy a sesuvy bahna. Minimálně 64 lidí se pohřešuje, uvedla agentura AFP.

Článek

Bouře udeřila v pátek večer a zasáhla nejvíce jihofilipínský ostrov Mindanao, kde zemřela většina obětí a 12 tisíc lidí muselo být v důsledku řádění živlu evakuováno.

Doposud filipínské úřady hovořily o téměř 90 mrtvých. V nové bilanci filipínské policie je zahrnuto mimo jiné 36 obětí, jejichž těla byla během dneška vytažena ze záplavových vod řeky Salog, která protéká provincií Lanao del Norte na ostrově Mindanao, napsala agentura AFP.

„Lidé byli varováni, ale protože jsme jen zřídkakdy zasaženi tajfuny, obyvatelé oblastí při toku řeky nebrali naše varování dostatečně vážně,” řekl místní policejní šéf Wilson Mislores.

Poblíž města Tubod v provincii Lanao del Norte bahno smetlo celou horskou vesnici. „Hladina řeky se zvýšila a většina domů (ve vesnici Dalama) byla smetena, vesnice už neexistuje,” řekl policejní šéf města Tubod agentuře AFP. Z vesnice Dalama, která měla asi 2000 obyvatel, je zatím potvrzeno 19 obětí. Policie, vojáci a dobrovolníci s lopatami prohledávají trosky domů pod bahnem a pátrají po dalších tělech. Záchranné práce komplikuje skutečnost, že dodávky elektřiny a komunikační spojení s oblastí byly přerušeny.

Kromě provincie Lanao del Norte, která hlásí nejméně 62 mrtvých, byla těžce zasažena také provincie Zamboanga del Norte se 42 oběťmi a Lanao del Sur s 18 mrtvými.

Bouře zesílila nad Suluským mořem, vítr dosáhl rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Z ostrova Mindanao bouře postupuje směrem na západ k ostrovu Palawan. Oblast Filipín by měla opustit během pondělí.

Filipínské ostrovy každoročně zasáhne kolem dvacítky tajfunů, velký 20milionový ostrov Mindanao ale bývá podle agentury AFP zpravidla zkázy ušetřen. Minulý týden ve střední části Filipín kvůli tropické bouři zemřelo 46 lidí. V roce 2013 mohutný tajfun Haiyan zabil na souostroví osm tisíc lidí a dvě stě tisíc rodin zanechal bez domova.

Doporučujeme

Další zprávy