Hlavní obsah

Koalice ANO a ODS? Lepší než vláda Babiše s radikály, míní nerozhodnutí voliči

Foto: Seznam Zprávy

Každý pátek se ptáme na názory nerozhodnutých voličů. Na začátku října odtajníme, koho nakonec podpořili.

Jak nerozhodnuté voliče ovlivnila soudně projednávaná kauza Dozimetr? A s kým by podle nich měl Andrej Babiš případně složit vládu?

Článek

Týden do voleb voliči přemýšlí nejen o tom, koho ve vládě podpoří, ale také o ideálním složení budoucího kabinetu. Na základě průzkumů a deklarací politiků se totiž zdá, že pokud by šéf hnutí ANO Andrej Babiš sestavoval vládu, pravděpodobně by ke spolupráci oslovil spíše opoziční či mimoparlamentní hnutí SPD, Stačilo! nebo stranu Motoristé sobě.

Nerozhodnutí voliči, jejichž uvažování Seznam Zprávy od začátku září mapují, mají v této otázce ve většině případů jasno: pokud Babiš vyhraje, měl by vládu složit spíše s někým z vládního tábora.

Například Dagmar Thomková (77) ke spolupráci ANO s někým z někdejší pětikoalice odvětila: „Víte, že bych se tomu nebránila? Například Kateřina Konečná je velice chytrá dáma, ví, co chce, ale o lidech, které má ve straně, si to už nemyslím,“ říká.

„Největší problém jsou teď Starostové“

Vzhledem k tomu, že se k vládním stranám obecně spíše nepřiklání, přemýšlí nahlas o tom, která koaliční strana by jí po boku Babiše vadila nejméně. „Největší problém jsou teď Starostové, kvůli Dozimetru. Další velký problém je pan Fiala, a tím pádem i jeho strana. Ale kdyby tam byl někdo jiný, kdyby Fiala odstoupil, to by bylo bezvadné,“ říká seniorka s tím, že v takovém případě by jí spolupráce ODS a ANO přišla v podstatě přijatelná.

Nejvíce by se jí ale podle jejích slov zamlouvalo, kdyby se Babiš domluvil s Piráty. „Byť Piráty volit nebudu, nejvíce by se mi tam s ANO líbili oni. Jsou mladí, nevybouření, pokud by s nimi měli většinu, byla bych pro. Ale ti to asi s Babišem nebudou chtít sestavit,“ naráží na fakt, že Piráti se proti ANO v kampani dlouhodobě vymezují. Když začne mluvit o KDU-ČSL, volí frázi „kam vítr, tam plášť“ a dodává, že lidovce by ve vládě nechtěla „ani náhodou“.

Stejně pak mluví i o TOP 09. „Kdyby tam byl alespoň pan Kalousek, to by byla sranda. Sice jsem ho neměla ráda, ale rozuměl tomu, co dělal, a věděl, co říká,“ dodává.

Když přijde na její rozhodování, zmiňuje, že ve volbách chce spíše podpořit konkrétní osobnosti než strany. Týden před volbami si je už prakticky jistá, že bude kroužkovat Karla Havlíčka. „Voličský průkaz už mám,“ zdůrazňuje. Letos bude totiž výjimečně volit v Praze místo Moravskoslezského kraje, ve kterém dlouhodobě žije.

Kdo jsou nerozhodnutí voliči?

Voliči se o tom, komu hodí svůj hlas, většinou rozhodují na poslední chvíli.

„Lidé mají pro volby velmi mělkou motivaci. Teprve tři týdny před volbami si vůbec začnete vážně klást otázku, komu svůj hlas hodíte,“ zdůvodnil ostatně i zakladatel agentury STEM Jan Hartl, proč se mohou někteří voliči nakonec rozmyslet a zvolit jiné uskupení, než původně zamýšleli.

Seznam Zprávy proto každý týden přináší zpověď čtyř voličů z různých koutů České republiky, kteří během září váhají, které uskupení v letošních parlamentních volbách podpoří. Kdo jsou lidé, které jsme si vybrali?

„Stačilo! a SPD by mi ve vládě vadily“

Spolupráci Andreje Babiše s vládními stranami by pak upřednostnil i Miroslav Matura (26), který je v posledních týdnech spíše nakloněný k volbě Starostů, opakovaně ale zmínil i hnutí Generace. Obecně mu pak nevadí ani hnutí ANO, které prý volí jeho známí i příbuzní. On sám o něm ostatně také uvažoval.

„Je to pro mě pořád menší zlo než extremistická hnutí jako Stačilo! a SPD. Ta jsou až jako příliš a určitě by mi vadilo, kdyby byli ve vládě,“ říká. Uměl by si tak například představit kabinet, na kterém by se podíleli Starostové nebo Motoristé. „Ti jsou pro mě teda taky nevolitelní, ale pořád lepší, než kdyby ve vládě s ANO sedělo SPD nebo Stačilo!,“ dodává.

Ačkoliv Matura s vysokou pravděpodobností podpoří Starosty a nezávislé, neunikla mu ani soudní líčení v kauze Dozimetr, na kterou prý jinak ale prakticky zapomněl. „Věděl jsem, že tahle kauza existuje, ale až teď mi došlo, že je to spojené s nimi. Nechci říkat, že mě to znechutilo, ale určitě jsem o nich začal zase víc přemýšlet, zjišťoval jsem si podrobnosti a rovnal jsem si priority,“ popisuje.

Volební štáb Seznam Zpráv

Foto: Seznam Zprávy

Moderátoři Jindřich Šídlo, Marie Bastlová, Martin Jonáš a Kateřina Šafaříková.

Seznam Zprávy vás zvou do svého volebního štábu. V sobotu 4. října od 13:30 v Radlické kulturní sportovně na pražském Smíchově můžete spolu s námi sledovat, jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny.

Předvolební kampaň, průběžné výsledky i to, kam případný vítěz může zavést Českou republiku po volbách, budou komentovat hosté z řad politiků a odborníků i známé tváře Seznam Zpráv a vašich oblíbených podcastů.

Chcete být u toho? Stačí vyplnit registrační formulář a zarezervovat si místo. Těšíme se na vás!

Jak moc tedy Dozimetr zasahuje do jeho rozhodování? „I když je to s nimi provázané, je podle mě těžké uhlídat všechny členy strany. Nevím, jestli o tom měl třeba Rakušan povědomí, ale na mě působí jako fajn člověk,“ říká Matura s tím, že nemá pocit, že by byl předseda hnutí do korupční kauzy přímo zapojen. Rovněž třiačtyřicetiletý řidič Zbyněk Bartoníček dění kolem kauzy nezaregistroval, protože se pohybuje mimo Evropu.

Kdyby nebylo Dozimetru, stoprocentně volím STAN

Naopak čtyřiatřicetiletá Linda Swaczyna Matásková je ohledně role Rakušana ve vztahu k aktérům Dozimetru rozpolcená. A kauza má i velký dopad na její uvažování o volbách. „Kdyby nebylo Dozimetru, stoprocentně volím STAN,“ má jasno.

Přestože si dříve myslela, že předseda STAN nebyl součástí kauzy nebo přinejmenším jen vzdáleně, nedávné okolnosti a mediální výstupy podle ní naznačují možná něco jiného. „Teď se řeší nějaká nahrávka, byť možná ani neexistuje a jde jen o tendenci ho zdiskreditovat. Nicméně je vidět nějaká panika v okolí. Jestli v nahrávce bude to, co se říká, tak pro mě je to velké zklamání z elity hnutí STAN. Pak bych se rozhodla je v žádném případě nevolit,“ nastiňuje volička.

Jak přemýšleli v minulých týdnech?

Od začátku září Seznam Zprávy každý týden zaznamenávají, jak se Dagmar Thomková (77), Miroslav Matura (26), Linda Swaczyna Matásková (34) a Zbyněk Bartoníček (43) rozhodují, koho v letošních volbách zvolí:

Čeká tak prý, že se v souvislosti s Dozimetrem nestane už nic horšího. „Každopádně pravděpodobnost, že půjdu volit STAN, je čím dál tím menší. Vypadá to, že se opravdu u urny budu rozhodovat mezi Spolu a Piráty,“ uzavírá Matásková. Rozpovídala se ale také o dilematu, které mohou jí preferovaná uskupení řešit po volbách.

V případě, že by opoziční ANO nemohlo sestavit vládu s nikým jiným než s SPD či Stačilo!, přikláněla by se Matásková k dohodě s někým ze současné vlády. „Je pro mě daleko přijatelnější, než když ANO vládu složí s SPD nebo Stačilo! Ale myslím si, že jakmile ANO s kýmkoliv složí vládu, danou stranu tím rozloží a prakticky zlikviduje. Už jsme to zažili v minulosti s ČSSD,“ myslí si.

Poznamenává pak, že lidé, kteří letos volí hlavně proti Babišovi, by spojení s hlavním rivalem ze strany Spolu nebo STAN považovali za zradu.

Naopak Bartoníček je z oslovené čtveřice jediný, kdo si neumí představit, že by se vládní strany dohodly po volbách s hnutím ANO. „V tomhle případě bych upřednostnil asi ANO a SPD,“ říká s tím, že současná vláda ho zklamala a příliš jí nevěří. V dřívějších týdnech ostatně popsal, že zvažuje volbu hnutí SPD. Začátkem září nevylučoval ani hnutí STAN, které ho ale v posledních týdnech „příliš nezaujalo“, protože jeho kampaň příliš nevnímá.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si 3. a 4. října 2025 zvolí novou vládu. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, kdy výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici. Nevíte, koho volit? Kalkulačka vám napoví. Vyzkoušejte si sestavit svou vládu.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPiráti (s podporou Zelených) • Stačilo! (KSČM, SOCDEM, SD-SN, ČSNS) • SPD (s podporou Svobodných, Trikolóry, PRO) • STANMotoristé soběPřísaha

Doporučované