Hlavní obsah

Černé duše v Čestlicích? Noví obyvatelé se hlásí u majitele aquaparku

Miliardář Pavel Sehnal. Dva dny sliboval odpovědi na otázky redakce a pak se omluvil.

Reklama

23. 9. 8:18

Středočeské Čestlice v posledních týdnech zažívají neobvyklý úkaz: roste jim počet obyvatel. Starousedlíci mají podezření, že to souvisí s volbami. Seznam Zprávy zmapovaly, že všechny stopy vedou do jedné omšelé řadovky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čestlice leží 16 kilometrů od centra Prahy směrem na jihovýchod. Žije tam necelých sedm set obyvatel. Obec je bohatá díky průmyslové zóně, známá je však spíše aquaparkem miliardáře Pavla Sehnala.

A ten se angažuje v politice. Jako předseda strany Aliance pro budoucnost vede kandidátku s názvem Krásné Letňany v Praze 18. Hlavní manažer jeho strany Jiří Bílek ale kandiduje jinde - je lídrem uskupení Čestlice pro budoucnost.

Co udělají volby s Ukrajinci v Česku

Platí heslo „Za Babiše bylo líp“ i pro válečné uprchlíky? Proč jsou komunální volby důležité i pro místní Ukrajince? Máte ve svém okolí běžence, který nalezl dočasný domov v Česku? Nasdílejte mu důležité informace z naší ukrajinské sekce, třeba o obecních volbách:

Právě v této obci v posledních týdnech začali přibývat noví obyvatelé a jak zjistily Seznam Zprávy, minimálně někteří z nich našli trvalé bydliště v nemovitostech patřících Pavlu Sehnalovi.

Černé duše?

Informaci, že v Čestlicích neobvykle vzrostl počet obyvatel, potvrzuje starosta obce Martin Diviš z uskupení Společně pro Čestlice. „Pojali jsme podezření, že může jít o účelové jednání s cílem ovlivnit výsledek komunálních voleb v obci,“ vysvětluje starosta Čestlic.

Proč si to myslí?

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Starosta Čestlic Martin Diviš má podezření, že se lidé do obce hlásí účelově kvůli volbám.

Letos se do Čestlic k trvalému pobytu nově přihlásilo 38 lidí, 23 z nich během posledních necelých dvou měsíců před volbami. Pro srovnání: Loni stoupl počet obyvatel Čestlic za celý rok o 15, předloni o 18 lidí. 

Mezi nové Čestličany přitom nově patří i několik kandidátů uskupení Čestlice pro budoucnost, jež vede na kandidátce zmíněný Jiří Bílek, jinak také ředitel pro strategii a rozvoj v Sehnalově čestlickém aquaparku.

V aplikaci Cribis, která propojuje databáze veřejně dostupných rejstříků, Seznam Zprávy zjistily, že minimálně pět z celkových devíti kandidátů uskupení Čestlice pro budoucnost má trvalé bydliště v nemovitostech, které vlastní společnost AAA Realitní fond podnikatele Sehnala.

Samotný lídr Bílek má v Čestlicích trvalé bydliště od začátku letošního května. Podle místních tam skutečně bydlí, a to v domě, který patří jeho zaměstnavateli.

Další tři kandidáti mají svá jména na schránce v jiném Sehnalově domě - v řadovce na okraji Čestlic. Z veřejně dostupných informací lze zjistit, že dva z nich se tam přihlásili teprve na začátku letošního srpna.

V jednopatrovém domě s omšelou fasádou je hlášena i životní partnerka miliardáře Sehnala Nicol Mertinová, která je na kandidátce uskupení Čestlice pro budoucnost číslem pět.

A jak vyplývá z rejstříků, na konci srpna se přihlásil k trvalému pobytu v Čestlicích na adresu v této Sehnalově nemovitosti například i jistý muž, který měl do té doby bydliště na obecním úřadě a jsou proti němu vedeny dvě exekuce za více než 120 tisíc korun.

+1

„Jsem od Sehnala“

Lídr kandidátky Čestlice pro budoucnost Jiří Bílek na otázku Seznam Zpráv, zda se nejedná o účelové přihlašování lidí s cílem ovlivnit volby, nechtěl odpovědět.

„Dle našich právníků máme poznatek, že informace, které máte, jste získali protiprávní cestou. Z tohoto titulu nemůžu dále odpovídat na žádné otázky,“ prohlásil Bílek, jehož reportérka zastihla na předvolebním setkání s občany.

Později ještě dodal, že kvůli tomu brzy podá trestní oznámení.

Asi nejrušnější den, co se týče přihlašování nových obyvatel, zažily Čestlice toto pondělí. Přibylo osm lidí.

Seznam Zprávy zastihly na úřadě ženu, která se zrovna přišla přihlásit. Na otázku, zda je od Pavla Sehnala, odpověděla, že ano: „Já to mám domluvené přes známého. To místo trvalého bydliště. Přímo s ním (se Sehnalem, pozn. red) jsem nejednala.“

Když se reportérka zeptala, zda se do obce přihlásila kvůli volbám, řekla nejprve, že ano. A  vzápětí dodala, že tam bude „ale i bydlet“.

Zjištění Seznam Zpráv potvrdil i starosta Diviš. „Občané, kteří se zde přihlašují, k tomu často využívají nemovitosti, které jsou v majetku předsedy Aliance pro budoucnost pana Sehnala nebo jeho firem,“ přitakal Martin Diviš. Obec je proti tomu prý bezmocná, protože „nemá žádné nástroje, jak přílivu účelově přihlášených obyvatel zabránit“.

Stejné to bylo i minule

V řadovce v Okružní ulici měl do poloviny září trvalé bydliště i jeden ze stávajících členů zastupitelstva Přemysl Mrzena z uskupení Krásné Čestlice, které je také spojované s Pavlem Sehnalem. To v minulých volbách získalo v zastupitelstvu právě tento jeden mandát. Stačilo jim k tomu 343 hlasů. Kandidáta, který za uskupení uspěl, volilo 47 lidí.

Byl to jeden ze starousedlíků. Hned po volbách se ale mandátu vzdal a místo něj se funkce ujal právě Mrzena. Jak ukazují údaje z veřejných rejstříků, Mrzena se z miliardářovy bytovky odhlásil těsně před koncem volebního období. Znovu už nekandiduje. Podle oslovených místních obyvatel v Čestlicích nikdy skutečně nebydlel.

Ostatně v tomto populárním čestlickém domě měli trvalý pobyt i další kandidáti z předchozích voleb z uskupení Krásné Čestlice, mezi kterými tehdy figurovala i Sehnalova partnerka Nicol Mertinová. V domě měli bydliště kromě Mrzeny a Mertinové ještě další dva kandidáti. Totiž: I před čtyřmi lety počet obyvatel Čestlic před volbami náhle stoupl. Tehdy přibylo 30 lidí.

Zastupitelům z vládnoucího uskupení Společně pro Čestlice nárazový příliv obyvatel vadí. „To už je podruhé před volbami,“ říká například zastupitel Petr Síleš a rovnou to připisuje podnikateli Sehnalovi. Podle něj chce svoje lidi v zastupitelstvu, aby skrze ně pomohl svému byznysu. „Má tady velkou podnikatelskou aktivitu, protože Aquapalace je jeho aktivum a asi má pocit, že by to měl všechno řídit i z radnice,“ dodává Síleš, který už v letošních volbách nekandiduje.

Projekt obchodního centra

Byznysmen Pavel Sehnal má v Čestlicích evidentně velké plány. Už před dvěma lety ohlásil, že chce aquapark rozšířit o obchodní centrum. Svůj projekt tenkrát představil i vedení obce. Nesetkal se ale s pochopením. „Ten záměr je v rozporu se současným územním plánem obce. Pan Sehnal při představení studie projektu navrhoval změnu, ale my jsme rovnou řekli, že ty parametry měnit nebudeme,“ řekl Martin Diviš.

Pavla Sehnala Seznam Zprávy oslovily už toto úterý. Podnikatel nejprve v SMS zprávě napsal, že je v Americe a vyjádří se osobně až ve čtvrtek po svém návratu. Ve čtvrtek odpoledne ale slibovanou schůzku zrušil a napsal, že na dotazy odpověděl už lídr kandidátky Bílek.

Stal se radním, ale na schůze chtěl posílat asistenta

Samotný Pavel Sehnal letos kandiduje jako lídr uskupení Krásné Letňany v Praze 18. Provozuje tam Výstaviště, kde například v době covidu vyrostla polní nemocnice, kterou nakonec stát vůbec nevyužil.

V komunálních volbách v Letňanech byznysmen Sehnal už jednou uspěl. Před čtyřmi roky se dostal do zastupitelstva a stal se dokonce místostarostou. Po dvou letech ho ale z funkce odvolali. Proč? „Měl v gesci územní plánování, a přitom on osobně je developer a podával podněty na změny územního plánu, což nám přišlo nepřijatelné,“ vysvětlil Seznam Zprávám místostarosta Ondřej Lněnička (ODS). A dodal, že Sehnal navíc nechtěl na jednání rady chodit a navrhoval, aby ho mohl zastupovat jeho asistent. „Přišel s takovým nápadem, ale výkon politických práv je nepřenosný. To je naprostý nesmysl,“ dodal Lněnička.

„Volňásky“ jako odměna

Mezi aktuálními kandidáty uskupení Čestlice pro budoucnost je i starousedlík Pavel Balík. Jedenaosmdesátiletý muž je prý nespokojený s tím, jak současný starosta a jeho lidé obec vedou. Proto nabídku, aby kandidoval ve volbách, přijal.

Plynou mu z toho jisté výhody. Dostal volné vstupenky do Sehnalova aquaparku. „Pan Bílek tam snad pracuje a opatřil nám volňásky. Takovou jako odměnu pro nás. No, tak tam chodíme, koupeme se a povídáme,“ popsal Seznam Zprávám předvolební brainstormingy kandidátů do čestlického zastupitelstva Balík. Mimochodem, sám ani neví, jak se orgánu, ve kterém by rád po volbách usedl, přesně říká. Místo o zastupitelstvu totiž hovořil o „představenstvu“.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pavel Balík kandiduje za Čestlice pro budoucnost ze čtvrtého místa. Je to jeden ze dvou lidí na kandidátce, kteří jsou takzvaní starousedlíci.

Do aquaparku láká uskupení Čestlice pro budoucnost v čele s Jiřím Bílkem i voliče. Nejprve lidé dostali do schránek dvě pozvánky na předvolební besedu ve vodním světě. Toto úterý se mítink odehrával v tamní restauraci.

„My si myslíme, že volebním úspěchem bude získání dvou mandátů. A že jde o prosazování zájmů pana Sehnala? Každý, kdo tady má nemovitost, má své zájmy,“ vysvětloval lidem Bílek s tím, že dva mandáty přeci nejsou většina, a tudíž si Pavel Sehnal stejně moc nepomůže.

Volby 2022

V Česku v termínu 23. a 24. září proběhly komunální volby a 1. kolo voleb do Senátu. Jak volby probíhaly, najdete ve volebním průvodci. Již jsou známy také výsledky voleb, jakých je 10 největších příběhů? 2. kolo senátních voleb proběhne 31. září a 1. řjna.

Výsledky voleb:

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované