Hlavní obsah
Online

Vyléčených z covid-19 v ČR dnes přibylo o víc než desetinu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

10. 4. 7:16
aktualizováno • 10. 4. 20:22

V pátek přibylo 105 nových případů koronaviru. S nemocí covid-19 zemřelo 119 lidí. Dění sledujeme v online reportáži.

Článek

- z nemoci se uzdravilo 346 pacientů. V Česku je 5674 potvrzených případů nákazy.

- začínají velikonoční svátky. Vláda ale vyzývá občany, aby během nich dodržovali nařízení, nenavštěvovali příbuzné a nechodili na koledu. Křesťané mají sledovat mše online.

- V ostravském Alzheimercentru potvrdily testy nákazu u 57 seniorů a 17 členů personálu. A v Městské nemocnici Ostrava u 20 zdravotníků.

 • Experti stále nemají dostatek informací o novém koronaviru

  V případě nového typu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, odborníci stále nemají dostatek informací o jeho biologickém chování. Svědčí o tom stále nové a detailnější studie, jež například přinesly nové informace o tvorbě protilátek u lidí, kteří nemoc prodělali, řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch.

  „Jedna z posledních studií například ukázala, že nejvyšší protilátky mají starší jedinci, kteří prodělají těžší formu této infekce. Naopak celá řada mladých lidí a dětí může nemoc prodělat s minimálními, nebo dokonce žádnými protilátkami. Je to věc, jež je opravdu překvapivá. Jsou to však předběžné informace, které se budou ověřovat v dalších studiích a populacích,“ uvedl Marián Hajdúch.

 • Na Domažlicku zní velikonoční řehtačky celou obcí

  Stejně jako jiné roky ve velikonočním čase zní i letos vesničkou Nevolice na Chodsku od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty řehtačky. Podle velikonoční tradice jimi lidé nahrazují zvuk zvonů, které v tuto dobu nezvoní, aby svolaly k modlitbě. Namísto obchůzky dětí obcí ale v době přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy lidé v Nevolicích vycházejí s řehtačkami na zápraží nebo se vykloní z oken.

  V Nevolicích žije v asi 60 domech asi 180 lidí. „Museli jsme být doma, nemohli jsme chodit po vsi, ale i podle zvuku, jak se to neslo obcí, odhadujeme, že se zapojily tak dvě třetiny domů,“ řekl starosta Josef Velek.

 • Autobusy bez odbavení zůstanou

  Po dohodě s odboráři se Pardubický kaj rozhodl ustoupit od původně avizovaného povelikonočního rozvolnění v autobusové dopravě. Autobusy budou i nadále jezdit bez odbavení u řidiče. Původně kraj plánoval, podobně jako třeba sousední Královéhradecký kraj, že od úterý budou cestující v meziměstské dopravě opět nastupovat předními dveřmi a jízdenku si kupovat u řidiče.

 • Zaorálek se ohradil proti kritice

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek se ohradil proti výzvě k rezignaci od některých soukromých divadel. Těm se nelíbí, že podporu od státu mají dostat pouze kulturní instituce pobírající dotace. „Nepřekvapuje mě, že nejvíce křičí ti, kteří mají z kultury byznys a útočí na odborné komise, že nejsou schopny ocenit jejich umělecké kvality,“ reagoval Zaorálek. Uvedl, že se mu v první vlně podařilo získat peníze pro neziskovou část kultury a že bude jednat o podpoře také pro podnikatele v kultuře.

 • Vleky se nerozjedou

  Většina lyžařských areálů v Česku zůstane přes velikonoční svátky nadále zavřená, přestože na mnoha místech je na sjezdovkách dostatek sněhu. „Pokud stále platí například zákaz cestování, návštěvy příbuzných a ještě v neděli 5. dubna bránila Policie ČR parkování u sportovišť, jsme toho názoru, že nabídka služeb lyžařského střediska by šla přímo proti smyslu těchto opatření,“ řekl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

 • Klaus: Poslanci půl roku bez platu

  Poslanci a senátoři by měli zůstat půl roku bez platu. Navrhl to v novele nezařazený poslanec Václav Klaus mladší (Trikolóra). Zákonodárci by tím podle něho vyjádřili solidaritu s lidmi, kterým kvůli koronavirové krizi klesly příjmy a na něž dopadne očekávaná ekonomická krize. Jiní poslanci se k předloze staví rezervovaně, zmiňují i populismus. Není navíc jisté, zda zákonodárci novelu do konce volebního období vůbec projednají.

 • Babiš: Musíme posunout „zelenou dohodu“

  „Zásadní bude obnova průmyslu. Zelená dohoda pro Evropu nemůže být hlavní cíl, bude ji potřeba posunout, nemůžeme ještě více zatížit náš průmysl, hlavně ten automobilový, který je kritický pro obnovu ekonomiky,“ uvedl premiér Andrej Babiš po hovoru s prezidenty a premiéry Francie, Belgie, Nizozemí, Lucemburska, Estonska a Slovinska. Změnit se podle Babiše musí i evropský rozpočet. Evropa se podle něj musí snažit o soběstačnost při výrobě ochranných pomůcek, aby nebyla závislá na dodávkách z Číny.

 • Babiš navrhuje spolupráci

 • Nákaza v ostravském Alzheimercentru

  Ostravské Alzheimercentrum, ve kterém se nakazilo 40 seniorů a 17 členů personálů, potřebuje pro zvládnutí situace respirátory FFP3. „Kraj v daný okamžik ale nedisponuje respirátory FFP3,“ uvedl však hejtman Ivo Vondrák. Podle něj by zařízení mohla pomoci armáda, ale bude se jednat pouze o podpůrné činnosti, jako je například úklid, dezinfekce a podobně. V domově se nakazila více než třetina klientů, jedna z klientek zemřela.

 • Policie: Jídlo a pití venku můžeme pokutovat

  Premiér Andrej Babiš uvedl, že v případě dodržení bezpečných rozestupů si lidé mohou dát venku pivo nebo zmrzlinu. Policie však ráno na Twitteru zveřejnila úplně opačné upozornění – lidé by podle policistů neměli na veřejnosti pít ani jíst. „Stále platí, že lidé se nesmí srocovat ve skupinách více než dvou lidí a konzumovat na veřejnosti smí jen v případech nezbytně nutných. To určitě není pití piva u stánku a tak dále,“ řekla serveru iRozhlas.cz mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová. Podobné jednání podle ní lze i pokutovat.

 • Senátoři děkují občanům

  Senátoři natočili video, ve kterém děkují občanům, že se chovají zodpovědně, nosí roušky a navzájem si pomáhají.

  Video senátorů. (Video: Senát)

 • Nakaženo je 40 klientů v ostravském centru

  V Alzheimercentru Ostrava bylo novým koronavirem nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky.

 • S pivem a párkem 10 metrů od okénka

  Premiér vydal návod, jak vypít pivo nebo sníst zmrzlinu koupené u stánku či z okénka. Musíte odstoupit alespoň 10 metrů od okénka. Zároveň musíte dodržovat alespoň dvoumetrový odstup od ostatních lidí.

 • Umělci: Zaorálek podporuje jen své oblíbence

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl, že je potřeba pomoci kulturním institucím, které nejsou ziskové. Podle autora výzvy za Zaorálkovo odstoupení Oldřicha Lichtenberga to ale zničí segment kultury, který nepobírá dotace. „Zničíte mnoho divadel, festivalů, uměleckých agentur, pořadatelů, producentů a hlavně desítky tisíc herců, zpěváků a všech dalších profesí, které jsou na tyto subjekty navázány. Vy jen nebývalým způsobem doslova rozhazujete veřejně prostředky mezi již beztak nabobtnalé instituce a mezi své projekční oblíbence. Proto, prosím, okamžitě odstupte, ať se někdo může pokusit napravit škody, které jste napáchal,“ napsal Lichtenberg ve výzvě.

 • Výzva k rezignaci Zaorálka

  Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že z částky 1,07 miliardy korun, kterou schválila ve čtvrtek vláda na záchranu kultury, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace. Informovala o tom rozhlasová stanice Frekvence 1. Výzvu sepsal producent a majitel pražského Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg.

 • Na silnice se chystají sváteční řidiči

  Besip i policisté už v minulých dnech varovali před tím, že o Velikonocích lze na cestách očekávat větší počet svátečních řidičů, řada lidí navíc kvůli delší době, kterou tráví doma, ztratí řidičské návyky. Motoristé by si také měli dát pozor na větší množství cyklistů a motocyklistů. Policie se během svátků zaměří zejména na dodržování rychlosti, prázdnější silnice totiž podle ní svádějí k příliš rychlé jízdě.

 • Před svátky přibylo nehod

  Automobilový provoz před velikonočními svátky na českých silnicích začal růst. Spolu s tím i počet nehod. Od pondělí do čtvrtku policisté řešili 963 dopravních nehod, což je o třetinu více než za stejné dny ve všech předchozích týdnech od vyhlášení nouzového stavu. Vyplývá to z policejních statistik. Během Velikonoc lze na cestách navíc očekávat více svátečních řidičů, varoval Besip.