Hlavní obsah

Záchranka podává ústavní stížnost kvůli domácímu porodu. Rodičce vadí rozhodnutí o převozu do nemocnice

Záchranná služba Jihomoravského kraje se hodlá bránit až u Ústavního soudu. (Video: Šárka Kabátová)

Záchranná služba Jihomoravského kraje podává stížnost k Ústavnímu soudu kvůli domácímu porodu. Jde o výrazný posun ve sporu mezi matkou dítěte a lékaři, který se táhne už od roku 2010 a který pravidelně vyostřuje debatu o domácích porodech.

Článek

Záchranka z Brna se nechce smířit s tím, že soudy přiznaly matce omluvu a odškodnění ve výši 100 tisíc korun. Definitivně to letos v srpnu rozhodl Nejvyšší soud. Záchranáři si za svým postupem stojí.

Celý spor začal tím, že přivolaný lékař po úspěšném domácím porodu rozhodl za účasti policie o okamžitém převozu narozeného dítěte do porodnice na kontrolu. Rozhodl tak proti vůli matky, která chtěla s novorozencem odjet do nemocnice až ráno, tedy několik hodin po porodu.

„Případ ukázal, že za dítě mají odpovědnost primárně rodiče. Oni posuzují, co je nejlepší pro jejich dítě. Lékař nastupuje jenom v případě, že je nějaká konkrétní patologie, která je natolik bezprostřední a život ohrožující, že ten lékař může rozhodnout místo rodičů. A to se tady nestalo,” říká právnička rodičky Zuzana Candigliota, která se tématem domácích porodů dlouhodobě zabývá.

Záchranná služba Jihomoravského kraje ovšem vidí situaci opačně a hodlá se bránit až u Ústavního soudu. Za rozhodnutím lékaře si i nadále stojí. „Zdravotník je ten, který je jako jediný schopen objektivně posoudit zdravotní stav na místě události a je také jediným, kdo může a také musí rozhodnout o způsobu další léčby. Tak tomu bylo i v tomto konkrétním případě,” sdělila mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová.

Spor mezi matkou dítěte a lékaři vyostřuje debatu o domácích porodech. Bývalá porodní asistentka Ivana Königsmarková, která se stala zřejmě nejznámější propagátorkou domácích porodů v Česku, má za to, že porod v domácím prostředí není pro každou ženu. „Limitujícím faktorem by mělo být hodnocení rizika. Doma by měla rodit pouze žena zdravá, u které se těhotenství dobře vyvíjí a kde nejsou žádné známky toho, že by mohlo dojít ke komplikacím,” uvedla.

Podle Königsmarkové nemá záchranná služba šanci na úspěch. V zahraničí by nicméně k podobnému sporu ani nedošlo. Zdravotní péče v domácím prostředí je v jiných státech běžnou součástí nabídky a bývá proplácená ze zdravotního pojištění.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.