Hlavní obsah

Francouzští poslanci si z náhrad platili drogy a seznamku

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Potrestaní zastupitelé Andy Kerbrat a Christine Engrandová se dočasně nemohou zapojovat do práce parlamentu.

Na potrestání francouzských zákonodárců, kteří zneužívali poslanecké náhrady, se shodly všechny parlamentní kluby. Mnoho Francouzů se ale domnívá, že jde o nedostatečný trest.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Spáchané činy nesmí uvrhnout hanbu na celé Národní shromáždění,“ prohlásila ve středu šéfka dolní komory francouzského parlamentu Yaël Braunová-Pivetová. Členové parlamentu se vzácně shodli na bezprecedentním opatření a dočasně vyloučili Andyho Kerbrata z krajně levicového hnutí Nepoddajná Francie (LFI) a Christine Engrandovou (bývalá poslankyně nacionalistického Národního sdružení).

Oba potrestaní přišli o dvouměsíční poslanecké náhrady a po dobu 15 dnů se nesmějí zúčastnit jakékoliv parlamentní práce. „Je to poprvé, co byla za porušení etického kodexu taková sankce uložena,“ citoval Braunovou-Pivetovou server 20 minutes.

Zatkli ho v metru s dealerem

Prohřešky obou zákonodárců odhalil vloni investigativní server Mediapart. Čtyřiatřicetiletý Kerbrat si z poslaneckých náhrad financoval nákup syntetické drogy 3-MMC, což popírá a tvrdí, že 95 procent své konzumace drog si platil ze svého. Státu měl způsobit škodu 25 tisíc eur. V říjnu byl dokonce v pařížském metru při nákupu drogy od nezletilého dealera zatčen. Později přiznal, že je na drogách závislý.

V televizním pořadu „Envoyé spécial“ vysílaném v únoru Kerbrat připsal svoji závislost smrti jeho matky, s níž se nedokázal vyrovnat. „Je to příběh chlapa […], který krůček po krůčku zařadil vyšší rychlostní stupeň a jel dolů, dolů, dolů. Jako Ikarus, jel jsem příliš vysoko, shořel jsem,“ svěřil se poslanec zvolený v departementu Loire-Atlantique. Podle jiného vyjádření míchal drogy s alkoholem, aby ustál tlak, kterému poslanci čelí.

Sedmdesátiletá Engrandová, jíž v březnu vyloučili lepenovci ze svých řad, zneužívala poslanecké náhrady k různým soukromým aktivitám, jako je placení předplatného na internetové seznamce nebo náklady na hlídání jejích psů. Poslankyně už všechny takto utracené státní peníze vrátila.

Mediapart odhadl, že zneužité náhrady dosáhly v případě poslankyně zvolené v departementu Pas-de-Calais 10 tisíc eur (asi 260 tisíc korun). Placení seznamky vyšlo měsíčně na 40 eur, Engrandová si také vyúčtovala náklady na pohřeb ve výši 5971 eur.

Deník Le Parisien informoval i o tom, že loni poslankyni zastavila na dálnici policie. Důvodem bylo telefonování za jízdy. Během následující kontroly ale policisté přišli na to, že automobil má technickou závadu a že politička řídila bez řidičského průkazu. „Administrativní chyba,“ hájila se. Řidičský průkaz měla nicméně neplatný od roku 2009.

V reakci na potrestání obou zákonodárců se diskutuje o tom, zda je trest dostatečný: „Někteří by si přáli, aby sankce byly přísnější. Mohli bychom o rozsahu sankcí skutečně uvažovat, abychom jich měli k dispozici více,“ připustila šéfka parlamentu Braunová-Pivetová.

Doporučované