Hlavní obsah

I když lidstvo splní svůj cíl, ledovce to nezachrání, varuje nová studie

Foto: British Forces South Atlantic Island (BFSAI)/Corporal Philip Dye

Ilustrační snímek.

Podle nové studie může dojít k masovému tání ledovců, vzestupu moří a vysídlení pobřežních komunit i při udržení klimatického cíle 1,5 stupně Celsia, který si svět dal. Reálná bezpečná hodnota by mohla být o půl stupně nižší.

Článek

Před deseti lety se předpokládalo, že pokud se podaří udržet oteplování planety na hodnotě 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době, zabrání se katastrofě, kterou způsobí růst hladiny moře. Skupina vědců ale nyní přišla se zjištěním, že ani dodržení tohoto cíle nemusí stačit. Svou studii zveřejnili v časopise Communications Earth and Environment.

„Došlo k nedorozumění, že udržet se pod hodnotou 1,5 stupně vyřeší všechny naše problémy,“ řekl pro The Washington Post Chris Stokes, profesor Durhamské univerzity v Anglii, který je autorem studie.

Tým zjistil, že se limitní hodnota přibližuje spíše jednomu stupni, ale pro oficiální výsledek bude nutný další výzkum. Výzkumníci se zaměřili na GrónskoAntarktidu, zdejší ledovce by v případě úplného roztání zvýšily hladinu světového oceánu o více než 64 metrů.

K odhadu, jak vysoko by mohla hladina moře v příštích staletích vystoupat, použil tým data z poslední doby meziledové před zhruba 125 tisíci lety. Vědci pracovali s rozsáhlým množstvím vzorků, včetně ledovcových vrtů, fosilií, hlubokomořských sedimentů, a dokonce i DNA chobotnic. Někdejší výšku vody mohou ukázat například zbytky korálových útesů, nalezené 7,5 metru nad současnou hladinou.

„Jde o každý zlomek stupně,“ řekla pro The Washington Post Andrea Duttonová, výzkumná profesorka na Wisconsinské univerzitě v Madisonu a spoluautorka studie. „Tomuto typu zvyšování mořské hladiny se nemůžeme nijak přizpůsobit. Nemůžeme se z toho jen tak vymanit,“ prohlásila.

Výzkumníci upozornili, že v oblasti do tří metrů nad hladinou moře žije přibližně 230 milionů lidí a stoupnutí hladiny o několik metrů může vést k nutnosti přemístění celých měst, a dokonce i států. Nejvíce ohrožená jsou místa poblíž rovníku.

„Je to existenční hrozba,“ řekl Stokes. „Některé z těchto států budou za několik století pod vodou,“ varoval vědec.

Doporučované