Hlavní obsah

KLDR provedla letos už sedmý raketový test, možná největší od roku 2017

Foto: Profimedia.cz

Záběry státních médií z pátečního raketového testu. Letos už jich KLDR provedla sedm.

Reklama

30. 1. 7:18
aktualizováno • 30. 1. 14:38

Severní Korea v neděli do moře u svého východního pobřeží odpálila zřejmě balistickou raketu středního doletu, uvádějí agentury s odvoláním na japonské a jihokorejské ministerstvo obrany.

Článek

Jde o sedmý test od začátku letošního roku a asi největší, jaký severokorejský komunistický režim podnikl od roku 2017.

Nejnovější zkoušku potvrdilo jihokorejské ministerstvo obrany s tím, že raketa se vznesla do výšky asi 2000 kilometrů a uletěla kolem 800 kilometrů. Nejsou informace o tom, že by zasáhla nějakou loď nebo letadlo, uvádí agentura Kjódó. Odpálena byla v 7:52 místního času (23:52 SEČ) z provincie Čagangdo, sousedící s Čínou, a dosáhla až šestnáctinásobné rychlosti zvuku.

Mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno řekl, že Japonsko chování Severní Koreje „důrazně odsuzuje a dalo jí najevo, že proti němu silně protestuje“. Indicko-tichomořské velitelství americké armády vyzvalo Pchjongjang, aby se „zdržel dalšího destabilizujícího jednání“. Test podle Spojených států nepředstavoval bezprostřední hrozbu pro jejich území, vojáky nebo spojence.

Na mimořádné schůzce se sešla jihokorejská národní bezpečnostní rada pod vedením prezidenta Mun Če-ina a počin Severokorejců odsoudila jako „zpochybnění snah o mír a zákazů vydaných Organizací spojených národů“.

Podle agentury Jonhap jihokorejská armáda na základě zaznamenaných údajů předpokládá, že Severokorejci vypustili balistickou raketu středního doletu Hwasong-12. Mezinárodnímu společenství ji poprvé ukázali při vojenské přehlídce 14. dubna 2017 a o měsíc později ji poprvé otestovali.

Mun řekl, že Severní Korea otestovala balistickou raketu středního doletu, což naposledy udělala v roce 2017. Pchjongjang se podle něho o krok přiblížil okamžiku, kdy zcela opustí moratorium, které sám vyhlásil na testy jaderných zbraní nebo mezikontinentálních balistických raket.

Mun dodal, že současná série raketových zkoušek připomíná napjatou atmosféru z roku 2017, kdy KLDR provedla několik jaderných zkoušek a odpálila rakety s nejdelší dráhou doletu, včetně takových, které přeletěly Japonsko.

Severokorejský lídr Kim Čong-un dal najevo, že moratoriem z roku 2018 není vázán, připomíná agentura Reuters. Jeho země k němu tehdy přistoupila během pokusů o diplomatické sblížení s administrativou tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Severní Korea v pátek potvrdila, že tento týden provedla test řízené střely dlouhého doletu a zkoušku taktické řízené střely země-země.

KLDR stupňuje raketové testy v očividné snaze vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena a přinutit ji k ekonomickým ústupkům v době, kdy špatným řízením zničené severokorejské hospodářství trpí sankcemi uvalenými na KLDR za její jaderné a raketové programy a koronavirovou krizí.

Podle expertů letošní testy neslouží jen k dalšímu rozvoji raketové technologie. Pchjongjang jimi chce také demonstrovat vnitřní i vnější sílu a případně se pokusit přesvědčit Washington, aby předložil konkrétní návrhy pro jednání. Rozhovory mezi oběma zeměmi o severokorejském programu jaderných zbraní už tři roky nepokročily.

Severní Korea naposledy otestovala tolik zbraní během jediného měsíce v roce 2019 poté, co selhaly rozhovory mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované