Článek
Třicet ozbrojenců ze Strany kurdských pracujících (PKK) včetně čtyř velitelů dnes ráno při slavnostním ceremoniálu v jeskyni u severoiráckého města Sulajmáníja spálilo své zbraně. Symbolicky tak zahájili proces odzbrojování, uvedla agentura AFP. Ceremoniálu se zúčastnily delegace politických stran iráckých Kurdů, které vládnou v irácké autonomní oblasti Kurdistán, ale také delegace tureckých prokurdských stran DEM a DBP, píše agentura Firat, která je blízká PKK. Přítomni byli podle AFP i zástupci tureckých tajných služeb.
Muži a ženy, oblečeni v khaki uniformách a bez zakrytých tváří, postupně v přítomnosti asi 300 lidí postupně skládali své zbraně do připraveného roštu a pak je zapálili. Šlo především o útočné pušky, ale také o kulomet či granátomet, píše AFP.
PKK v prohlášení dnešní událost nazvala historickým a demokratickým krokem. „Doufáme, že tento krok přinese mír a svobodu,“ uvedla PKK s tím, že své zbraně ničí dobrovolně. Uvedla, že tak chce zajistit úspěch procesu vedoucího k míru a demokratické společnosti.
Lídr turecké nacionalistické Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli, který loni na podzim s iniciativou ukončit boje s PKK přišel, dnešek označil za nezvratný okamžik obratu. „Tyto dny jsou výjimečně důležité jak pro Turecko, tak pro celý náš region,“ řekl podle agentury AP Bahçeli.
V Turecku vězněný vůdce PKK Abdullah Öcalan už v únoru organizaci vyzval, aby oficiálně rozhodla o svém rozpuštění. V květnu se v kurdské autonomní oblasti severního Iráku konal sjezd, na němž se PKK rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se.
„Fáze ozbrojeného boje skončila. Nejde o ztrátu, ale o historický zisk,“ řekl Öcalan ve videoposelství zveřejněném ve středu. Dodal, že tuto éru musí nahradit fáze demokratické politiky a práva.
PKK vedla od roku 1984 ozbrojený boj proti tureckému režimu za práva Kurdů, kteří tvoří asi pětinu z 85 milionů obyvatel Turecka a v zemi jsou dlouhodobě diskriminováni. Původně uskupení bojovalo za nezávislý Kurdistán, posléze se ale jeho cíl změnil na autonomii. Konflikt si vyžádal na 45.000 obětí.
Turecko i západní země Stranu kurdských pracujících označují za teroristickou organizaci. V horách severního Iráku měla PKK své základny.