Hlavní obsah

Na Zemi se bude žít hůř, je nemocná, shrnuje zpráva OSN

Foto: Profimedia.cz

Sílící extrémní jevy, jako jsou vedra, sucha a povodně, vystavují život na Zemi podmínkám, které tady podle autorů zprávy nebyly tisíce let.

Reklama

28. 2. 17:50

Mezivládní panel pro změny klimatu při OSN vydal druhou část klimatické zprávy. Ta se věnuje hodnocení zranitelnosti světa vůči klimatické změně a možným způsobům adaptace. Z planety se podle závěrů stává životu nebezpečné místo.

Článek

Klimatické změny pořád zrychlují, jejich následky jsou stále zřetelnější a jsou závažnější, než se dříve předpokládalo, uvedl v pondělí ve své zprávě Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) při OSN.

Záchrana planety brzy nebude možná, píše s odkazem na zprávu britský deník The Guardian.

V nadcházejících 18 letech bude planeta nemocnější, hladovější, chudší, chmurnější a mnohem nebezpečnější místo, shrnuje závěry zprávy agentura AP.

„Souhrn vědeckých důkazů je jednoznačný: Změna klimatu je hrozbou pro blahobyt lidí a zdraví planety,“ uvedl Hans-Otto Pörtner, jeden z autorů této rozsáhlé zprávy, která má být vodítkem pro světové lídry v jejich úsilí o omezení změny klimatu. „Jakýkoliv další odklad ve společné globální akci nám uzavře rychle se zavírající dveře k zabezpečení životaschopné a udržitelné budoucnosti,“ dodává Pörtner.

Zpráva uvádí, že v důsledku globálního oteplování bude každoročně umírat více lidí na vlny veder, nemoci, extrémní počasí, znečištění ovzduší a hlad. Kolik lidí zemře, záleží na tom, o kolik stoupne teplota na planetě. Tu ženou nahoru emise skleníkových plynů vypouštěných při spalování uhlí, ropy a zemního plynu.

Přibližně polovina obyvatel Země, asi 3,3 až 3,6 miliardy lidí, žije v oblastech ohrožených extrémním počasím, uvádí zpráva. Změny dopadají na celou planetu a nevyhnou se žádné obydlené oblasti. Podle vědců již ve velkém začaly vymírat některé rostlinné i živočišné druhy, od stromů po korály.

„Rostoucí teploty a extrémní jevy, jako jsou sucha, povodně a vlny veder, vystavují rostliny a živočichy klimatickým podmínkám, jaké nezažili po desítky tisíc let,“ řekl Pörtner agentuře DPA.

Teplo a extrémní počasí ženou rostliny a živočichy na souši i v oceánech směrem k pólům, do hlubších vod nebo do vyšších nadmořských výšek.

Mořské rostliny a živočichové se kvůli zvyšující se teplotě vody přesunuli v průměru o 59 kilometrů za desetiletí směrem k pólům.

Mnoho druhů dosáhlo limitů v přizpůsobení se na změnu klimatu a hrozí jim vyhynutí.

Pokud globální teplota stoupne o více než 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, což se při současných emisích zdá jako pravděpodobné, tak některé důsledky budou „nezvratné“.

Patří mezi ně i tání ledovců a ledovcových čepiček a kaskádový efekt, kdy požáry, odumírání stromů, vysychání rašelinišť a tání permafrostu uvolní do atmosféry další uhlík, což dále zrychlí oteplování, uvádí zpráva.

„Dnešní zpráva IPCC je atlasem lidského utrpení a usvědčujícím svědectvím o neúspěchu zvládání klimatu,“ uvedl v pondělí generální tajemník OSN António Guterres v prohlášení citovaném agenturou AP. „Tato zpráva odhaluje skutečnost za skutečností, jak změna klimatu ubíjí lidi a planetu,“ dodal.

V Česku je podle ředitelky Hnutí DUHA Anny Kárníkové situace kritická zejména v oblasti lesů, půdy a krajiny. „To jsou ekosystémy, které dlouhodobě degradují a zároveň jsou klíčové pro naši odolnost vůči klimatickým rizikům typickým pro Česko,“ uvedla Kárníková podle tiskové zprávy české Klimatické koalice.

„Nová zpráva IPCC přináší velmi jasný vzkaz: je třeba rychle snížit emise skleníkových plynů, a to mnohem rychleji, než slibují současné závazky a trendy. Druhé sdělení nové zprávy IPCC je, že bezodkladně nastoupená cesta k udržitelné a odolné budoucnosti se světu rozhodně vyplatí,“ dodala k tomu Jitka Martínková z Klimatické koalice.

Panel více než 200 vědců vydává sérii rozsáhlých zpráv každých pět až sedm let. V první zprávě loni v srpnu IPCC konstatoval, že nyní jsou k dispozici nesporné důkazy o tom, že lidé oteplují klima planety a že takto způsobené změny jsou hlavním hnacím mechanismem změn v extrémech počasí. Nyní vyšla druhá část zhodnocení vědeckého poznání, týká se zranitelnosti, adaptace a dopadů změny klimatu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované