Hlavní obsah

Hlas Ruska v Německu: Moskva si přeje diplomatické řešení války

Foto: Christoph Soeder/dpa, Profimedia.cz

„Bylo by velkou chybou předem hanobit možné ústupky Ukrajiny jako ruský ‚diktátorský mír‘,“ řekl Gerhard Schröder v novém rozhovoru.

Reklama

3. 8. 11:05
aktualizováno • 3. 8. 15:30

Válka je podle německého exkancléře Gerharda Schrödera chybou ruské vlády, svého přátelství s hlavou ruského státu se ale zříci nehodlá, informovala agentura DPA.

Článek

„Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině,“ uvedl po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Do Moskvy zavítal někdejší šéf německé sociální demokracie minulý týden. Médiím tehdy řekl, že je na dovolené.

„Dobrou zprávou je, že Kreml si přeje řešení na základě jednání,“ řekl Schröder rozhovoru s týdeníkem Stern a televizní stanicí RTL/n-tv zveřejněném ve středu.

„Prvním úspěchem je dohoda o obilí, která se možná postupně rozšíří na příměří,“ dodal s odkazem na ujednání zprostředkované OSN a Tureckem, na jehož základě Ukrajina znovu začala vyvážet své zemědělské produkty přes Černé moře.

„Tuto válku považuji za chybu ruské vlády,“ řekl Schröder, který doma i v zahraničí čelí silné kritice za své blízké vztahy s ruským vedením a je pokládán za Putinova osobního přítele.

„Válku jsem několikrát odsoudil, to víte. Ale opravdu by osobní distancování se od Vladimira Putina někomu prospělo?“ dodal Schröder s tím, že se v Moskvě minulý týden s Putinem setkal.

Podle Schrödera jeho pokračující styky s Putinem naopak znamenají, že „může být pořád užitečný“. Politik vyprávěl, že dostává od Němců spoustu dopisů, kde se píše, jak je „dobře, že někdo v současném konfliktu pořád udržuje komunikační kanály s Ruskem“.

Bývalý kancléř v Německu čelí tvrdé kritice za to, že dostatečně neodsoudil pokračující ruskou invazi na Ukrajinu a že se zpočátku odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

V rozhovoru se vyslovil pro zprovoznění dokončeného rusko-německého plynovodu Nord Stream 2. Bylo by to podle něj „nejjednodušší řešení“ pro případ možného nedostatku plynu v Evropě. Od spuštění produktovodu Německo upustilo v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova prezident Putin na setkání Schröderovi řekl, že Nord Stream 2 je technologicky připraven k okamžitému zprovoznění, uvedla agentura TASS.

„Bylo by velkou chybou předem hanobit možné ústupky Ukrajiny jako ruský ‚diktátorský mír‘,“ řekl Schröder. Skutečně důležité problémy se podle něj dají diplomaticky vyřešit, včetně kompromisu ohledně východoukrajinského Donbasu, exkancléř mluvil o inspiraci švýcarským kantonálním modelem. Řešení má podle něj i otázka „ozbrojené neutrality“ pro Ukrajinu jako alternativy k členství v NATO.

Zvláštní odpovědnost za nalezení diplomatického řešení mají podle někdejšího sociálnědemokratického kancléře Německo a Francie.

Ruskem anektovaný poloostrov Krym je z pohledu Schrödera pro Kyjev nadobro ztracený. Představa, že by ho Ukrajina mohla někdy dobýt zpět, je podle něj „absurdní“.

Německá sociální demokracie, již v současnosti vede stávající kancléř Olaf Scholz, už zahájila proces vyloučení svého bývalého šéfa. Zároveň Schrödera ale vyzvala, aby odešel sám. Scholz se od něj distancoval a přivítal rozhodnutí Spolkového sněmu zbavit Schrödera nároku na placenou kancelář.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované