Článek
„Dotčená osoba si může rozhodnutí osobně převzít u přestupkového úřadu v Budapešti,“ stojí ve strohé výzvě maďarské policie.
Adresovaná je švédské klimatické a lidskoprávní aktivistce Gretě Thunbergové, která se na konci června v maďarské metropoli zúčastnila zakázaného pochodu Budapest Pride.
„Dnes se v Budapešti a po celém Maďarsku připojuji k tisícům lidí, kteří vzdorují zoufalému pokusu Viktora Orbána zakázat pochod Pride. Pride je zároveň protestem i oslavou lásky a toho, kým jsme,“ řekla aktivistka ve videu z 28. června, tedy v den pochodu na podporu práv LGBT+ lidí (leseb, gayů, bisexuálů, trans lidí a dalších queer osob).
„Tohle je další fašistický útok na lidská práva. Ale lásku zakázat nelze – tak doufám, že se potkáme všichni v ulicích,“ dodala Greta Thunbergová ve vzkazu z Maďarska.
Fascists will never be able to ban love.
Posted by Greta Thunberg on Saturday, June 28, 2025
Aktivistka se dlouhodobě staví negativně vůči politice orbánovského Maďarska. Provládní média ji zas líčí jako symbol „západního liberalismu“, který ohrožuje tradiční hodnoty, suverenitu a ekonomiku, nebo jako naivní, a zmanipulované dítě.
Udání na Gretu
Oznámení o řízení vůči Gretě Thunbergové se objevilo na webu budapešťské policie minulý týden. Přesnější informace vyplynuly až ve středu.
Policie nekonala z vlastní iniciativy, ale zabývala se udáním, které na aktivistku kvůli účasti na pochodu přišlo. Z vyjádření policejního ředitelství vyplývá, že došlo k jeho zamítnutí, a že policie systematické postihy účastníků pochodu neplánuje.
Dvaadvacetiletou Švédku tudíž postih za účast na zakázaném pochodu nečeká – a zřejmě ani nikoho jiného, a to navzdory dřívějším hrozbám maďarské vlády.
Reportáž z Budapešti:
Připomeňme, že účastníkům akcí na podporu práv LGBT+ lidí hrozí v Maďarsku finanční pokuta v přepočtu až 12 500 korun. Organizátorům takových akcí dokonce až rok za mřížemi.
Vláda Viktora Orbána takové postihy prosadila do zákona letos na jaře. Organizaci budapešťského festivalu proto od neziskovky převzal tamní magistrát, který řídí liberální primátor Gergely Karácsony. Akci označil za městskou a podle jeho výkladu se na ni tak nový zákon nevztahoval.
Vláda ale tvrdila opak a krátce před akcí dokonce ministr spravedlnosti Bence Tuzson varoval, že Karácsonymu hrozí za organizaci pochodu až rok vězení a účastníkům přestupkové řízení.
Sám premiér Viktor Orbán řekl, že účastníci musí počítat s důsledky, včetně právních. Den před pochodem policie na trase instalovala nové kamery. Orbánův zákon totiž umožňuje policii používat při „duhových akcích“ systém na rozpoznání obličejů. Maďarsko ho, podobně jako běloruská diktatura, nakoupilo z Číny.
Od politických hrozeb je však k praktickým dopadům nového zákazového zákona daleko a Orbánův režim docílil zákazem opačného efektu.
Z pochodu, kterého se obvykle účastní zhruba 30 tisíc lidí, se letos stala manifestace proti orbánovské politice. Podle odhadů se akce zúčastnilo na 200 tisíc lidí. Pochod se obešel bez větších incidentů a policie dokonce k trase nepustila ani skupiny krajní pravice.
Premiér bezprostředně po Pridu označil pochod za „odporný a ostudný“ a v rámci své nacionalistické rétoriky tvrdí, že za akcí stojí Brusel.
Policie záhy oznámila, že celou akci vyhodnocuje. Podle informací televize RTL Híradó zahájil Národní vyšetřovací úřad vyšetřování organizátorů akce.
Jednotlivé účastníky ale policie podle svého vyjádření stíhat nebude. Důvod? Lidé prý nemohli vědět, že se účastní nelegální akce, protože komunikace kolem akce byla rozporuplná.
Další aktivistka bez pokuty
Stejné odůvodnění si vyslechla i maďarská studentka a občanská aktivistka Lili Pankotaiová. Na ni, podobně jako Gretu Thunbergovou, přišlo na policii udání i s vyznačenými body na trase pochodu, kde se měla aktivistka pohybovat.
Lili Pankotaiová se dostala do širšího povědomí v roce 2022, kdy veřejně vystoupila proti Orbánově vládě. Na demonstracích kritizovala školský systém jako nefunkční a vyčerpávající, mluvila otevřeně o cenzuře, šikaně i strachu ve školách. Díky svému aktivismu se stala symbolem odporu mladé generace vůči autoritářským tendencím v Maďarsku.
Na podnět poslance vládnoucí strany Fidesz Gyuly Budaie teď aktivistku vyšetřuje policie kvůli slovům z demonstrace z poloviny června o „zničení Viktora Orbána“. Podle politika jde o výzvu k premiérově vraždě, ovšem aktivistka upřesnila, že mluvila o systémové změně a že její slova jsou vytržená z kontextu.
Aktivistce může v případě obvinění hrozit až roční trest.