Hlavní obsah

Trumpova firma dostala pokutu 1,6 milionu dolarů za daňové podvody

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Shirley Preston, Shutterstock.com

Donald Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů věděl, co se dělo.

Podle agentury AP je pokuta na jednu stranu maximální trest, který soud mohl udělit, na druhou stranu však jen „symbolická“ rána pro podnik s majetkem v hodnotě miliard dolarů.

Článek

Firmu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa - The Trump Organization - potrestal v pátek newyorský soud pokutou 1,6 milionu dolarů (36 milionů korun) za daňové podvody.

V případu šlo o porušení zákona ze strany manažerů společnosti. Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů věděl, co se dělo.

Soud společnost šestasedmdesátiletého exprezidenta v prosinci shledal vinnou v 17 případech daňových trestných činů, včetně spiknutí a falšování obchodních záznamů. Pokuta byla jediným možným trestem, který soud mohl vyměřit.

I když její výše není z pohledu Trumpa podle AP až tak vysoká a nestačila by ani na koupi apartmánu v jeho newyorském věžáku Trump Tower, bude trest kazit pověst miliardáře jako chytrého a úspěšného podnikatele při jeho snaze podruhé dobýt Bílý dům. Že se o to v roce 2024 znovu pokusí, oznámil Trump v listopadu.

Hlavní postavou soudního případu byl bývalý finanční ředitel The Trump Organization Allen Weisselberg, který se výměnou za dohodu o pětiměsíčním trestu odnětí svobody přiznal, že manipuloval s firemním účetnictvím a v daňovém přiznání zatajil 1,7 milionu dolarů (38 milionů Kč), které obdržel formou firemních benefitů.

Další Trumpovy potíže

Americká Sněmovna reprezentantů zveřejnila daňová přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa z období let 2015–2020. Náhled do podrobnějších čísel ukazuje, že měl zisky hlavně z dědictví.

Státním zástupcům se podařilo přesvědčit porotu o tom, že Weisselberg se trestné činnosti dopouštěl jménem firmy, která z ní měla prospěch.

Weisselberg, který stejně jako další vysoce postavení manažeři těžil z výhod, jakými byla luxusní auta nebo bezplatně poskytnuté byty, u soudu prohlásil, že nikdo z rodiny Donalda Trumpa o jeho nelegálních krocích nevěděl.

To zdůrazňoval i republikánský exprezident, který celý případ označil za hon na čarodějnice, za nímž stojí demokraté. Dnešním verdiktem však právní a soudní tahanice kolem Trumpa nekončí; bývalý prezident dál čelí podezření z nelegálního přechovávání tajných dokumentů, z manipulace s hodnotou majetku nebo z pomluvy.

Související témata:

Doporučované