Hlavní obsah

Útisk pokračuje. Tálibán zakázal ženám vstup do parků a tělocvičen

Foto: Profimedia.cz

Mladá žena nacvičuje v Kábulu bojové umění wushu. Pokračovat v tom už nebude moci, islamisté vstup žen do tělocvičen zakázali.

Reklama

10. 11. 2022 14:57

V minulosti tálibové slibovali, že dívkám opět otevřou základní a střední školy. Místo toho naopak přichází další útlak v podobě zákazů vstupu žen do parků a tělocvičen.

Článek

Afghánské islamistické hnutí Tálibán zakázalo ženám vstup do zahrad a zábavních parků a úřady dnes podle agentury AP informovaly také o zamezení vstupu do tělocvičen. Jedná se o nejnovější omezení práv žen a dívek poté, co Tálibán v zemi minulý rok v srpnu převzal moc.

Hnutí Tálibán doposud zakázalo vzdělávání dívek odpovídající druhému stupni základních škol a na středních školách, ženy se na veřejnosti mohou pohybovat pouze zahalené, jsou vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě a nemohou samy cestovat mimo své město.

Mluvčí ministerstva pro šíření ctnosti a předcházení neřesti uvedl, že zákaz je odpovědí na nedodržování segregace podle pohlaví na veřejnosti a na to, že některé ženy nenosí požadovaný hidžáb nebo jinou pokrývku hlavy. „V mnoha případech jsme viděli, jak se spolu muži a ženy procházejí v parcích, a bohužel jsme neviděli hidžáb,“ dodal mluvčí.

Více o situaci v Afghánistánu

V srpnu roku 2022 uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.

Parky byly pro ženy jedním z posledních prostorů svobody. „Potřebujeme se někde bavit, jde o naše duševní zdraví. Jsme z toho celodenního sezení doma unavené. Z toho všeho jsme už unavené,“ řekla Vahída, která je stejně jako její manžel nezaměstnaná.

Afghánistán spravovaný Tálibánem zůstává mezinárodně izolovaný a plyne do něj výrazně menší množství zahraniční pomoci, protože vládu Tálibánu většina zemí světa neuznává. Hospodářský pokles uvrhl další miliony lidí v Afghánistánu do chudoby a hladu.

Reklama

Doporučované