Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Nepřátelům se postavíme, varuje íránská armáda. Protesty neustávají

Foto: Profimedia.cz

Protesty se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Vyžádaly si nejméně 31 mrtvých.

Reklama

23. 9. 7:05
aktualizováno • 23. 9. 10:53

Íránský prezident řekl, že je v kontaktu s rodinou zemřelé dívky a okolnosti jejího úmrtí nechá prošetřit. Armáda mezitím varuje, že zasáhne proti činům, které mají oslabit islámský režim.

Článek

Íránská armáda v pátek varovala, že bude „čelit nepřátelům“, aby zajistila bezpečnost a mír v zemi, píše agentura Reuters. V zemi už od minulého týdne zuří rozsáhlé protesty kvůli úmrtí mladé ženy ve vazbě mravnostní policie.

Armáda demonstrace považuje za „zoufalé činy, jež jsou součástí ďábelské strategie nepřátel, která má oslabit islámský režim“. Na pátek jsou v Íránu svolaná také shromáždění na podporu vlády.

Dvaadvacetiletá Mahsá Amíníová, jejíž smrt rozsáhlé protirežimní protesty vyvolala, porušila nařízení o nošení pokrývky hlavy. Zatkla ji proto mravnostní policie a žena ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích se však stala obětí policejní brutality.

Protesty, které si podle íránské organizace lidských práv IHR vyžádaly nejméně 31 mrtvých, se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Ženy během nich pálí hidžáby.

Prezident Ebráhím Raísí ve čtvrtek během své cesty na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku řekl, že úřady pro vyšetření případu dělají, co je třeba. „Určitě se to musí vyšetřit,“ uvedl s tím, že kontaktoval rodinu zemřelé a ujistil ji, že vyšetřování tohoto incidentu bude „vytrvale pokračovat“. Amíníové otec dříve oficiální verzi zpochybnil a řekl, že mu lékaři nedovolili podívat se na dceřino tělo.

Poslechněte si epizodu podcastu 5:59 o dění v Íránu

V Íránu sílí výzvy k vyšetření smrti mladé ženy, která zemřela po zásahu mravnostní policie. Mahsá Amíníová podle ní nedodržela pravidla nošení pokrývky hlavy – hidžábu – a necudně se odívala. Incident vyvolal rozsáhlé protesty i mezinárodní kritiku. Jak velkou výzvu to představuje pro íránskou vládu a konzervativní duchovní?

Íránský prezident, který ve středu oficiálně vystoupil na Valném shromáždění, také řekl, že lidem se dějí špatné věci z rukou úřadů všude na světě. Stěžoval si na údajný dvojí metr, který Západ uplatňuje ohledně lidských práv. „A co smrt Američanů z rukou amerických orgánů činných v trestním řízení?“ řekl Raísí.

Současné demonstrace označil konzervativní prezident za „normální a akceptovatelné“. Podle něj jsou důkazem, že se v jeho zemi „odehrává diskuse“. Je však důležité „rozlišovat mezi demonstracemi a vandalismem“, podotkl.

Íránští představitelé popírají podíl policie na smrti demonstrujících. Amnesty International však hovoří o „brutálním potlačení“ protestů, přičemž se používají „broky, slzný plyn, vodní děla a pendreky“. Na dnešek jsou svolány manifestace provládních kruhů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované