Hlavní obsah

Za psa pokuta 19 tisíc. Írán chce zakázat domácí mazlíčky

Foto: Profimedia.cz

Teheránská policie na začátku července zakázala vstup do parků se psy.

Reklama

19. 7. 22:31

Íránský parlament by brzy mohl schválit zákon, který plošně zakáže vlastnictví domácích mazlíčků. Policie v Teheránu již dříve oznámila, že venčení psů v parku je trestným činem. Nařízení je podle ní „v zájmu veřejné bezpečnosti“.

Článek

Podle navrhované legislativy by lidem hrozila minimální pokuta 800 dolarů (v přepočtu asi 19 000 korun) za dovoz, nákup, prodej, převoz i držení mnoha zvířat včetně běžných mazlíčků, jako jsou psi a kočky. Zákon ale hovoří i o želvách, králících nebo krokodýlech.

„Debata o zákoně začala už před desítkami let, kdy skupina poslanců chtěla prosadit zákon na zabavení všech psů a jejich umístění do zoologických zahrad nebo vypuštění do pouště,“ řekl stanici BBC prezident Íránské veterinářské asociace a jeden z kritiků zákona.

Vlastnictví psů bylo v íránských zemědělských oblastech vždy běžné. Írán byl jednou z prvních zemí Blízkého východu, která schválila zákony na ochranu zvířat a vláda financovala projekty podporující práva zvířat. Mazlíčka vlastnila dokonce i královská rodina. Psi se ve 20. století stali symbolem městského života. Íránská islámská revoluce v roce 1979 ale změnila názor mnohých na mazlíčky. Psi jsou podle islámské tradice nečistá zvířata a v očích současného režimu jsou symbolem „westernizace“, tedy přizpůsobování se zvykům Západu, které se snaží režim omezit.

„Policie zatýká lidi za venčení psů, dokonce i za jejich převážení v autech na základě jejich interpretace, že jsou psi symbolem Západu,“ řekl BBC jeden z teheránských veterinářů, který vysvětlil, že ceny potravy pro psy jsou dnes pětkrát vyšší než před několika měsíci. „Jsme vysoce závislí na lidech, kteří potravu tajně pašují,“ řekl veterinář.

BBC uvádí, že do nového zákona se promítají i západní sankce. Írán se snaží udržet si zásobu devizových rezerv tím, že omezuje dovoz některých zahraničních produktů, například potravy pro zvířata.

Navrhovaný zákon se kromě psů a dalších zvířat týká i koček, a to navzdory tomu, že Írán je zemí, odkud pochází jedno z nejpopulárnějších kočičích plemen, perská kočka.

Íránci budou moci mazlíčky vlastnit i v případě schválení kontroverzního zákona parlamentem, ovšem budou muset požádat o povolení zvláštní komisi, doplnila BBC.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované