Hlavní obsah

Dražší cigarety a alkohol. „Geniální nápad STAN“ by ANO nevadil

Foto: Shutterstock.com

Podle odborníků by více než zdanění kouření a tvrdého alkoholu rozpočtu prospělo zdanění piva a vína. Ilustrační foto.

Hnutí STAN jde do voleb s návrhem zvednout daně na cigarety a alkohol. Tomu se vysmívá influencerka hnutí ANO, podle které se mladým prodraží „párty“. ANO přitom v minulosti razilo stejný přístup jako STAN a hodlá na něj navázat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Hnutí ANO se podobně jako ostatní strany snaží v kampani zaujmout mladé. Jejich influencerka Viktorie Kalivodová proto zkraje prázdnin vsadila na téma, které má být její generaci blízké.

„Starostové přišli s opravdu geniálním nápadem v jejich programu, chtějí zavést daň na cíga, alkohol a slazené nápoje. To se nám letní párty pěkně prodraží,“ upozorňuje sarkasticky Kalivodová ve videu, které vzbudilo reakce jak u Starostů či Pirátů, tak i v hnutí ANO.

To totiž během vlády Andreje Babiše ústy někdejší ministryně financí Aleny Schillerové prosazovalo právě zvýšení spotřební daně na cigarety a alkohol, ke kterému nakonec i došlo.

Video z továrny mladého ANO tak působí minimálně paradoxně. Hnutí Andreje Babiše stále tají program a může se tak zdát, že otočilo svůj názor na „neřesti“ a nehodlá je nadále zatěžovat vyšším zdaněním. To ale odmítá možný budoucí ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch, který například v minulosti v čele úřadu navrhoval omezení reklamy na alkohol. Také je, podobně jako předseda Babiš, zastáncem preventivních opatření.

Vojtěch se proto od videa prakticky distancuje s tím, že nejde o jeho osobní postoj. „Mé názory jsou v tomto směru neměnné, s cílem bojovat skrze podporu prevence proti největší hrozbě pro české zdravotnictví, kterou je nárůst chronických chorob, jako jsou obezita, kardiovaskulární nemoci či rakovina,“ popsal redakci. Podobně pak mluví i 1. místopředseda hnutí Karel Havlíček.

„Přemluvíme Viky, ať přestane kouřit.“

Zástupci hnutí ANO se tak paradoxně shodují s názory Starostů. Ti nicméně vedle vyšší spotřební daně na alkohol prosazují i zavedení této daně na slazené nápoje. To už se ale nelíbí Havlíčkovi. „Já osobně si taky nemyslím, že správná cesta, jak bojovat s obezitou, je zdražovat rodičům Jupíky. Je to hlavně o osvětě a o tom, že děti musí mít více pohybu,“ říká.

Z návrhu Starostů přitom vyplývá, že by se peníze, které stát utrží, investovaly například do sportovišť. I tomu se ale influencerka Kalivodová vysmívá. A to i přesto, že podle zástupců hnutí ANO je hlavní prevencí právě zdravý životní styl a podpora sportu u mladých.

Na otázku redakce, zda Kalivodová tedy nemystifikuje voliče, pak členové hnutí říkají, že jde o její osobní postoj. Vojtěch například zdůrazňuje, že se Kalivodová nijak „nepodílí na oblasti zdravotní politiky“. Podle Havlíčka pak video odráží spíše negativní postoj mladé generace ke zvyšování daní, na kterou má video cílit. To ostatně potvrzuje i šéf mladého ANO Adam Knedlhans. „Cesta k boji s obezitou není ve zvyšování daní. Musíme lidi a mladé motivovat především skrze Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,“ dodal.

Knedlhans ale přiznává, že si kvůli videu bude chtít s Kalivodovou promluvit. Havlíčkova odpověď redakci zase naznačuje, že si je vědom negativ propagace alkoholu či kouřeni. „Viktorii se pokusíme přesvědčit, ať přestane kouřit,“ uvedl.

Daň z cukru podle Polska

Pokud jde o program STAN, hnutí v něm přímo píše, že „zvýší zdanění cigaret a dalších výrobků poškozujících zdraví, včetně alkoholu a slazených nápojů“, opatření se mají zavést pozvolně.

„Nařízení by lidmi mohlo být vnímáno negativně. Před zdaněním by bylo nejlepší začít omezením reklam na alkohol, kterým jsou často vystaveny děti,“ popisuje poslankyně a expertka strany na zdravotnictví Michaela Šebelová.

Umí si tak představit, že by televizní reklamy do desáté večer nemohly obsahovat alkohol. „Teď na tvrdý alkohol a jeho pití lákají a i v tom důsledku je společnost považuje za normální,“ doplňuje poslankyně.

Šebelová by chtěla mimo jiné změnit organizaci prodeje láhví alkoholu v obchodech. „Bavme se, zda je v pořádku, že je u každé pokladny, že ho děti mohou vidět a je to poslední, co vás v obchodě láká těsně před zaplacením,“ upozorňuje.

O kolik by se měly zvedat přímo daně z alkoholu a cigaret ale STAN zatím nemá představu. Spotřební daň se u těchto položek navíc zvyšovala naposledy od letošního roku. Bylo to součástí změn, které vládní koalice STAN a Spolu prosadila v rámci vládního konsolidačního balíčku. U alkoholu daň stoupla o 10 a u tabáku o 5 procent.

Jasnější představu má STAN u slazených nápojů. Zvýšit odvody by chtěli podle polského modelu, kde se daň váže na koncentraci cukru v litru nápoje. Zavedli by spotřební daň ve výši 3,4 koruny za litr pro nápoje s hustotou cukru 50 gramů na litr a dodatečným zdaněním ve výši 0,35 koruny na litr za každých 10 gramů cukru v jednom litru nad základní hranicí. V tomto plánu se opírají i o studii PAQ Research z roku 2023, která uvádí, že zdanění slazených nápojů může přinést ročně 2,7 miliardy do rozpočtu státu.

Odborníci by zdanili spíše pivo a víno

Ačkoliv se více stran točí kolem daní z neřestí, odborníci upozorňují, že například u tabákových výrobků či tvrdého alkoholu Česká republika rozhodně za zbytkem Evropy nezaostává. Navyšování podle Starostů by navíc dopadlo nejvíce na nízkopříjmové domácnosti.

Sociolog Daniel Prokop, zakladatel analytické společnosti PAQ Research k tomu říká, že řešení – a hypoteticky i větší finanční injekce do rozpočtu – leží jinde.

„Současná alkoholová politika je vlastně nefunkční. Náš návrh je, aby se omezila zejména daňová výjimka na tichá vína. Vedle toho by se měla zvednout i spotřební daň z piva, kde bych byl i pro zavedení pravidelné valorizace,“ říká s tím, že pro narovnání daní z lehkého alkoholu je většina společnosti. Ideální výše daně by se pak měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty, v závislosti na objemu škodlivé látky.

Pokud by stát přistoupil na doporučení PAQu a zavedl daň ze sladkých nápojů, piva i vína, podle Prokopa by si přišel zhruba na 15 miliard korun. Zhruba 12 miliard by přitom přineslo právě zdanění lehkého alkoholu.

Celková částka by pak mohla vykrýt snížení daně z nízkopříjmové práce, což PAQ navrhuje. Pokud by budoucí vláda toto doporučení přijala za své, chudším rodinám by se ve výsledku ulevilo. „To by za mě byla skutečně chytrá politika,“ dodává Prokop.

Co se samotného zdanění týče, spíše než zvyšování spotřební daně by bylo podle Heleny Horské, členky poradního týmu premiéra Petra Fialy a hlavní analytičky Reiffeisenbank, namístě zavést takzvanou progresivní spotřební daň po vzoru Polska nebo Velké Británie.

„Progresivní spotřební daň v závislosti na obsah škodlivé látky má totiž velice pozitivní efekt. Ona totiž nehandicapuje, respektive netrestá, jenom spotřebitele, ale motivuje i výrobce k tomu, aby začali vyrábět výrobky, které mají menší obsah cukru nebo alkoholu,“ dodává s tím, že se pak eliminuje i dopad na peněženky nízkopříjmových domácností.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované