Hlavní obsah

Zeman je ve stabilizovaném stavu, uvedla nemocnice

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Miloš Zeman odvolil v pátek v Lánech, v neděli byl převezen na JIP oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Reklama

11. 10. 9:59
aktualizováno • 11. 10. 10:04

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je stabilizovaný, uvedla v pondělí ráno mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke. Bližší informace nesdělila.

Článek

Zeman byl do nemocnice převezen v neděli po poledni. Podle jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Zeman je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny.

Prezident byl do ÚVN převezen v neděli krátce po 13:00. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas. Řekl, že lékaři přesně znají diagnózu, a jsou proto schopni přesně zacílit léčbu tak, jak má vypadat.

O tom, že je prezident ve stabilizovaném stavu, informovala v neděli večer MF Dnes s odkazem na své zdroje. Podle nich může Zeman v nemocnici zůstat až tři týdny.

Deník N popsal, co se odehrávalo před hospitalizací. Několik zdrojů listu potvrdilo, že prezident odmítal odjet před schůzkou s premiérem.

Sanitka s prezidentem z Lán – jednalo se o mobilní JIP – skutečně odjela asi dvacet minut poté, co zámek opustil premiér Andrej Babiš, který se dostavil na plánované setkání s prezidentem v 11:00. Zdržel se asi 45 minut.

Zeman v ÚVN v září strávil osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při němž prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě Hradu je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

Nyní byl převezen do nemocnice na začátku povolebního vyjednávání o sestavení nové vlády. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK v neděli řekl, že převoz prezidenta do nemocnice neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Uvedl, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Vyzval média, aby projevila ohledně informací trpělivost.

V pátek Ovčáček uvedl, že prezident je nemocen dva týdny. Na doporučení Zavorala v pátek hlasoval přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v debatě CNN Prima News. V neděli před odvozem do nemocnice jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované