Hlavní obsah

Zeman omilostnil onkologicky nemocného vězně

Foto: ČTK, ČTK

Miloš Zeman s milostmi na rozdíl od svých předchůdců šetří.

Reklama

28. 8. 2018 14:12

Prezident Miloš Zeman udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl potrestán za zneužití pravomoci, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku.

Článek

Odsouzený předtím vedl bezúhonný život a již nezastává veřejnou funkci, opakování obdobného skutku je proto vyloučeno, uvedl Hrad. Podle serveru Aktuálně.cz je omilostněným bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek, který za úplatek pomohl muži trestanému za drogový delikt vyhnout se obecně prospěšným pracím.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl v odpovědi na dotaz ČTK, že hlava státu se rozhodla přihlédnout k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti. „Odsouzený předtím vedl bezúhonný život a již nezastává veřejnou funkci, opakování obdobného skutku je proto vyloučeno,“ uvedl Ovčáček.

Bývalý starosta Hevlína Nosek, kterého podle Aktuálně.cz Zeman omilostnil, byl odsouzen ke 2,5 roku vězení, ale trest kvůli nemoci vůbec nenastoupil. Nosek v roce 2011 dostal úplatek od muže, který byl za drogový delikt potrestán 200 hodinami obecně prospěšných prací. Nosek za částku, jejíž výše nebyla zveřejněna, potvrdil probační a mediační službě, že muž trest splnil, přestože trestaný nikdy práce nevykonal. Noska usvědčily odposlechy. Soudy se pak táhly několik let. Nosek původně dostal čtyři roky, ale opakovaně se odvolával a dosáhl tak snížení trestu. Do vězení se však již kvůli svému zdravotnímu stavu nedostal.

Už před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti. Od té doby udělil celkem deset milostí. Většinu odůvodnil nepříznivým zdravotním stavem odsouzených.

Největší kontroverze vzbudilo Zemanovo loňské rozhodnutí udělit milost Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované