Hlavní obsah

Zvířata v cirkusech mimo klece, slepice v nich zůstanou. Zákulisí politické bitvy

Zákaz klecového chovu slepic zemědělský výbor nepodpořil.

Reklama

22. 2. 2020 17:01

Zákaz drezury zvířat v cirkusech prošel zemědělským výborem. Slepice ale ještě nějakou dobu v klecích zůstanou. Zákaz klecových chovů slepic výbor nepodpořil. Podle předkladatelky návrhu, předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se odpůrci jen vymlouvají.

Článek

Sněmovní výbor pro zemědělství ve středu podpořil zastavení chovu a drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Naopak nepodpořil zákaz klecových chovů slepic, který byl podpořen sněmovním výborem pro životní prostředí.

V jednom případě se tak postavil za vhodnější podmínky pro chov zvířat, v druhém ne. Jak tento rozpor vysvětlují členové výboru?

„Je to jen mediální clona“

Podle poslance Petra Bendla z ODS, člena zemědělského výboru, je o důvodech možné pouze spekulovat.

„Já si to vysvětluji tak, že zákaz drezurně pracovat s volně žijícími druhy zvířat v cirkusech, což se netýká nějak výrazného počtu zvířat, poslouží jako mediální clona pro nezákaz klecového chovu. Ekonomický význam a vliv na zemědělskou politiku je u cirkusu, na rozdíl od vlivu chovatelů drůbeže v klecích, minimální…“ napsal Bendl Seznam Zprávám.

Návrh ohledně klecového chovu slepic předložil a obhajoval na zemědělském výboru jeho člen Jan Pošvář za Českou pirátskou stranu. Předkladatelkou pozměňujícího návrhu byla na výboru pro životní prostředí Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, podle které jdou tato rozhodnutí proti sobě.

„Na jedné straně jim vadí chov divokých zvířat v cirkusech, s tím argumentem, že to nejsou vhodné podmínky pro zvířata, protože jejich přirozené prostředí je jiné. A vlastně u jiného druhu zvířat, byť tedy hospodářsky využívaného, jim ty nevyhovující podmínky nevadí,“ říká Pekarová Adamová.

Rozhodnutí zemědělského výboru ji však nepřekvapilo. „Je tam opravdu velmi silný zemědělský a hospodářský zájem. A celá řada těch zájmů se kryje i se zájmy pana premiéra, takže vůbec mě nepřekvapilo, že tady v této oblasti zemědělství příliš nepodporuje,“ řekla Seznam Zprávám.

Ohledně zákazu klecového chovu slepic se už nějakou dobu vedou diskuse. Podle Agrární komory České republiky jsou čeští chovatelé připraveni přistoupit k uvažovaným opatřením pouze v případě, pokud tuto záležitost budou stejným způsobem řešit i ostatní země v rámci EU. Znamenalo by to podle nich znevýhodnění našich chovatelů, zákaz by jen otevřel masivní dovoz levnějších vajec z okolních zemí EU.

Podobně se k tomuto tématu vyjádřil i předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který je členem zemědělského výboru. „Co se týká zákazu klecových chovů slepic, tam nejsme principiálně proti, ale jde o to, že to musí být celoevropské rozhodnutí, které začne platil nejen v jeden okamžik, ale také bude uplatňováno a respektováno ve všech evropských zemích. Pokud to uděláme sami izolovaně, tak to výrazně poškodí naše zemědělce,“ řekl.

„Kdybychom čekali, až to bude všude, tak to nebude nikdy,“ nesouhlasí s tímto tvrzením Pekarová Adamová. „Nevidím důvod, proč bychom se měli tady na toto vymlouvat. Navíc spotřebitelé velmi tlačí na to, aby se taková vejce neprodávala. Nekupují je už v takové míře, začínají se od toho sami odvracet,“ argumentuje Pekarová Adamová.

Podle Agrární komory České republiky však tento případ již v minulosti nastal. Polsko k nám dováželo levná vejce z neobohacených klecových chovů, na jejichž výměnu mělo dlouholetou výjimku. Podle Kováčika by to probíhalo stejně jako v jiných zemích, kde opatření již přijali. „Zákazník má sice na pultu vejce z neklecového chovu, ale veškerá další spotřeba jde z klecových chovů z Polska,“ řekl.

Pekarová Adamová se ale ekonomické stránky v tomto směru neobává. Podle ní se ke změnám podmínek chovu pomalu přistupuje. „Ukazuje se i v těch zemích, ve kterých k tomu zákazu dochází, že ano, sice je tam ještě tendence část produkce vozit ze zahraničí, ale i pro tu zbývající část to má smysl udělat,“ říká.

Co se týče zákazu drezury volně žijících zvířat, oslovení členové výboru jsou s rozhodnutím spokojeni. Bendl pochválil především návrh poslance Františka Váchy za TOP 09, který jej předkládal. „Zákaz drezury volně žijících zvířat navrhl i premiér, svým ne příliš dobře zpracovaným, pozměňovacím návrhem. Vládní poslanci proto nakonec podpořili návrh poslance TOP 09 Váchy, který navrhuje totéž, ale po legislativní stránce to měl lépe zpracované než premiér,“ řekl Bendl.

Kováčik s návrhem také souhlasí, avšak uměl by si představit i měkčí opatření. „Já osobně jsem byl přesvědčen, že zákaz drezury hned od prvního ledna roku 2021 je velmi tvrdý, ale budiž, většina byla jiného názoru,“ řekl člen výboru. Pokud Sněmovna omezení podpoří, vystupování v cirkusech nebude možné se zvířaty, která se narodí od roku 2021.

„Snahu o zásadní zlepšení životních podmínek zvířat v cirkusech i velkochovech považuji za otázku humanity a vyspělosti naší společnosti. A jsem rád, že zákaz klecových chovů má velkou veřejnou podporu. Novela zákona proti týrání zvířat je teprve v polovině projednání a věřím, že finální rozhodnutí Sněmovny dopadne lépe než středeční hlasování na zemědělském výboru. Moji podporu má jak zákaz klecových chovů, tak omezení chovu zvířat v cirkusech,“ vyjádřil se poslanec Jan Chvojka (ČSSD), který je členem výboru pro životní prostředí, k celé věci.

V novele, která byla podpořena zemědělským výborem, se původně počítalo se zákazem drezury pro nově narozené slony a delfínovité. Drezura je od roku 2004 zakázána u primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů či žiraf narozených po tomto datu. Podle podpořeného pozměňovacího návrhu by nyní mohlo jít o zákaz chovu volně žijících zvířat v cirkusech, která se narodí po začátku příštího roku. Majitelé cirkusů nebudou moci volně žijící zvířata ani nakupovat nebo množit.

Vládní novela počítá se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech i jejich venčení na veřejnosti. Nezákonné budou rovněž koutky, kde se lidé mohou obvykle za poplatek s těmito zvířaty mazlit.

Na zákazu klecových chovů slepic se naopak výbory neshodly. Zákaz podpořil výbor pro životní prostředí, ačkoli neprošel pozměňovací návrh předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti), která navrhovala ukončit tyto chovy už o dva roky dříve. Naopak zemědělský výbor Sněmovny zákaz nepodpořil. Výbor pro životní prostředí nicméně neodhlasoval závěrečné usnesení týkající se doporučení vládního návrhu zákona ochrany proti týrání zvířat s pozměňovacími návrhy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované