Hlavní obsah

Zelenskyj: Kyjev nemůže zajistit bezpečnost účastníků oslav konce války v Moskvě

Foto: Úřad ukrajinského prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

aktualizováno •

Na pozadí moskevských oslav výročí konce 2. světové války pokračuje diplomatická část války. „Ukrajina nebude hrát hry, aby vytvořila milou atmosféru a umožnila Putinovi 9. května dostat se z izolace,“ nechal se slyšet Zelenskyj.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ukrajina nemůže zajistit bezpečnost politiků, kteří se 9. května v Moskvě zúčastní oslav vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Podle agentury AFP to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Západní politici do Ruska na připomínkové akce ke konci druhé světové války kvůli ruské invazi na Ukrajinu nejezdí, letos však má cestu do Moskvy naplánovanou mimo jiné slovenský premiér Robert Fico.

Zelenskyj zástupcům zemí, kteří mají v úmyslu na oslavy přijet, vzkázal, že pozice Ukrajiny je „jasná“. „Nemůžeme přebrat odpovědnost za to, co se děje na území Ruské federace. To oni zajišťují bezpečnost,“ řekl ukrajinský prezident v pátek redaktorům AFP a dalším novinářům. Jeho výroky směli zveřejnit až v sobotu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlášení Zelenského označila za hrozby, jaké přicházejí od „teroristy mezinárodních rozměrů“. Podle ní ohrožuje bezpečnost „válečných veteránů, kteří v posvátný den přijdou na průvody a oslavy“.

Ukrajina podniká na různé cíle v Rusku dronové útoky s cílem omezit bojeschopnost sousední země. Údery bezpilotních letounů už zažila i Moskva a její okolí. Rusko na Ukrajinu v rozporu s mezinárodním právem zaútočilo v únoru 2022 a válka si od té doby zejména na Ukrajině vyžádala velké lidské i materiální ztráty.

Ruský prezident Vladimir Putin začátkem tohoto týdne oznámil, že rozhodl o třídenním příměří v bojích na Ukrajině kolem 80. výročí konce druhé světové války. Zelenskyj podle AFP řekl, že Ukrajina „nebude hrát hry, aby vytvořila milou atmosféru a umožnila Putinovi 9. května dostat se z izolace“. Ukrajinský lídr zopakoval, že jeho země je připravena uzavřít plné příměří.

Oslav sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce se zúčastní například čínský prezident Si Ťin-pching nebo prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva. Z evropských politiků plán vydat se do Moskvy kromě Fica ohlásil srbský prezident Aleksandar Vučić.

Tato Putinova nabídka třídenního příměří je test, který má ukázat, nakolik je Kyjev připravený ukončit válku, řekl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Šéf Kremlu krátkodobé příměří vyhlásil už na Velikonoce, obě znepřátelené strany se pak vzájemně obviňovaly z jeho porušování.

Kdo má „karty“ teď?

Washington třídenní mír nepodpořil, usiluje o „úplné, trvalé příměří a konec konfliktu“, nikoli o „třídenní přestávku, abyste mohli oslavit něco jiného“, řekla tento týden mluvčí ministerstva zahraničí Tammy Bruce. Bruce uvedla, že nakonec bude na prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, aby se rozhodl, zda bude pokračovat v diplomatických snahách.

Trump od svého nástupu do funkce změnil politiku USA vůči Rusku a zahájil oteplování vztahů s Kremlem. To vyvrcholilo televizní konfrontací mezi Trumpem a Zelenským ve Washingtonu 28. února, kde oba lídři měli podepsat dohodu o minerálech, která by USA umožnila přístup k ukrajinským zdrojům výměnou za určitou ochranu.

Ukrajina následně dohodu přehodnotila, přičemž Washington a Kyjev by společně vyvíjeli a investovali do klíčových minerálních zdrojů Ukrajiny. Zelenskyj v pátek uvedl, že dohoda je výhodná pro obě strany a chrání zájmy Ukrajiny – i když tato dohoda nenabízí konkrétní bezpečnostní záruky pro Kyjev. To následovalo po setkání mezi Trumpem a Zelenským na konci dubna před pohřbem papeže Františka ve Vatikánu, což bylo jejich první setkání od veřejné konfrontace.

„Měli jsme nejlepší rozhovor ze všech, které předcházely,“ řekl Zelenskyj v pátek. „Jsem přesvědčen, že po našem setkání ve Vatikánu začal prezident Trump vidět věci trochu jinak.“

V Moskvě roste znepokojení, že Rusko může ztratit svou výhodu v jednáních se Spojenými státy o válce na Ukrajině poté, co Kyjev konečně podepsal dohodu o ekonomickém partnerství, která Washingtonu zajišťuje preferenční přístup k budoucím ukrajinským dohodám o minerálech, píše Washington Post.

Podle deníku v zákulisí roste nervozita mezi ruskou elitou, že dohoda může představovat nové sblížení mezi USA a Ukrajinou, které by mohlo zavřít příležitostní okno pro Rusko k uzavření mírové dohody za výhodných podmínek.

Doporučované